Dolar/TL 3.74’ün altında seyrediyor

dolar-tl-1.jpg

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in “Zayıf dolar dış ticaret için olumlu” açıklaması dolardaki satışları tetikledi, dolar endeksi 3 yılın en düşük seviyesine indi.

Hafta başında Afrin harekatıyla 3.84’e çıkan Dolar/TL dün 3.73’e kadar geri çekildi. Kur yeni günde de 3.73 – 3.74 seviyelerinden işlem görüyor.

Bloomberg HT’ye dün konuk olan Odeabank Ekonomik Araştırmalar Direktörü Ali Kırali “Kur yılın büyük kısmını 4-4.10 aralığında geçirecektir. Eğer dışsal bir şok gelir, global ortamda ciddi bozulma olur veya ABD’deki davayla ilgili cezalar gelirse bunlar ayrıca değerlendirilmeli. Ama TL aşırı satılmış durumda, TL’de ekstra değersizleşme olması için dışarıdan bir şok görmemiz lazım” ifadesini kullandı.

Günün devamında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı izlenecek. Yeni bir karar beklenmiyor. Ak Yatırım “ECB’nin Eylül ayında sona erecek parasal genişleme programının uzatılmayacağına dair mesaj vermesini beklemiyoruz. Euro/Dolar paritesinin 1,20 üzerinde kaldığı ve Euro bölgesi ihracat dinamiklerine zarar verebileceği bir ortamda ECB’nin “güvercin” tonda konuşma yapabileceğini düşünüyoruz. ” değerlendirmesini yaptı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum