Dolar endeksi son üç yılın dip seviyesine indi

dolartl-gune-dususle-basladi_38f8dc0.jpg

ABD Dolar endeksi, faiz hareketine ters şekilde düşüş devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,62 seviyesinde bulunurken, ABD Dolar endeksi 89,65 seviyesine kadar indi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) gibi büyük merkez bankalarının parasal teşvikleri azalacakları yönündeki beklentiler, dolarda faiz
avantajının zayıflamasına yol açıyor. Bunun sonucunda dolar, gelişmiş ülke paraları karşısında değer kaybediyor.

Dolar endeksi son üç senedir ilk defa 90 seviyesinin altına geriledi. Bu sabah saat 10:07 itibariyle dolar endeksi 89,73 seviyesinde bulunuyor.

Böylece doların dış ticaret hacmi ağırlıklı sepet kur karşısında son bir senedeki değer kaybı yüzde 10’u aştı.

Dolardaki nispeten zayıf seyir ve AB’deki siyasi belirsizliklerin azalmasıyla euro/dolar da yükseliyor. Parite dün 1.2255’te başladıktan sonra gün içinde yataya yakın seyir izledi. Gece 1.23’ün üstüne çıkan parite bu sabah 1.2315 civarında işlem geçiyor.

Dolardaki zayıflamanın yanı sıra İngiltere’nin AB’den çıkış sürecine dair iyileşen beklentilerle sterlin de toparlanıyor. Sterlin, dolar paritesi 1.40 seviyesinin üzerine çıkarak 2016’daki referandum öncesindeki seviyelere geri döndü.

TL ise jeopolitik risklere dair algıların olumlu seyretmesiyle istikrarlı seyrediyor. Dün sabah 3.7800 seviyesinde başlayan kur, öğleden sonra 3.80’i test etse de daha sonra geri geldi. Kur bu sabah 3.77’de işlem görüyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum