Dolar 3.86 seviyesinde

IMG_1598.jpg

Geçtiğimiz hafta dolar/TL, Cumhurbaşkanı’nın Merkez Bankası’na yönelik sert faiz eleştirisinin endişe yaratmasıyla 3.90’ın üzerini test etti. “Müdahale etmediğimiz için bunlar oluyor” şeklindeki açıklama analistler tarafından son dönemde yapılan en sert konuşma olarak nitelendirildi. Bu gelişmenin etkisiyle cuma günü bütün gelişmekte olan ülke para birimleri değer kazanırken, kayıp yaşayan tek EM para birimi TL oldu.

Diğer taraftan dolar dışında euro ve sterlin tarafında da hareketli bir hafta yaşandı. Üst üste tarihi zirvelerin görüldüğü bu para birimlerinde haftanın son günlerinde gevşeme kaydedildi.

Dolar/TL yeni haftanın ilk işlem gününde saat 07:26’da 3.8641’den alıcı buldu. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,78 düşüşle 4.5360 ve euro/dolar 1.1734’ten işlem gördü. Sterlin ise 5.1036 seviyesinde yer aldı.

TL varlıklarda mevcut risklerin baskısı sürüyor. Dolardaki küresel değerlenme, enflasyon, Hazine’nin borç çevirme oranları, gerilen ilişkiler, jeopolitik endişeler ve olumsuz haber akışı TL varlıklarda kayba neden oluyor. Piyasa ayrıca Zarrab’ın 27 Kasım’daki duruşmasına ilişkin gelişmeleri izliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum