Borsa İstanbul düşüşle açıldı

1213740-1.jpg

ABD’li rahibin ev hapsine alınmasıyla birlikte başlayan ABD-Türkiye arasındaki gerilim devam ediyor.
Geçtiğimiz hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pence görüşme yapmış ve kısmen de olsa yumuşama sinyalleri verilmişti.

ABD’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yaptırım uygulamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’li aynı bakanlara yaptırım uygulanması için emir verdi.

Borsa İstanbul bu gerginliğin gölgesinde güne yüzde 0.33 oranında düşüşle 95 bin 290 puandan başladı.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 Günlük Eylem Planı’nı açıkladı. Erdoğan, vatandaşlardan dövizlerini bozdurup milli paraya geçmeleri için çağrıda bulundu.
Bunun dışında bir dizi yatırım kararlarını da açıkladı.

Tüm bunların yanısıra ABD yönetimi Türkiye’nin ABD piyasalarına gümrüksüz erişimine imkan veren düzenlemeyi değerlendirmeye aldı.

Karara gerekçe olarak Türkiye’nin, ABD’nin Mart ayında ithal çelik ve aluminyuma getirdiği gümrük vergisine karşılık vermesi gösterildi.

ABD başkanına dış ticaret politikaları hakkında danışmanlık yapan Ticaret Temsilcisi’nin makamından Cuma akşamı yapılan açıklamada GSP’de yapılan gözden geçirmeden 1.66 milyar dolar tutarında ürünün etkilenebileceği ifade edildi.

Dolar kurunda ise yükseliş devam ediyor ve bu sabah 5.12 lira ile tarihi yüksek seviyesini gördü.

Enflasyon rakamlarında hafif düşüş yaşansa da cari açıkta büyüme devam ediyor. Üretici fiyatlarındaki artış ise yüzde 25 ile korkutucu düzeye yükseldi.

Merkez Bankası ise dolar kurundaki yükselişe ilişkin henüz aksiyon almadı.

Analistler BİST için destek olarak 93 bin 500 puanı, direnç olarak ise 97 bin 500 puanı öne çıkardı.

DOLAR REKOR KIRDI

ABD’li Rahip Andrew Brunson’a ev hapsi verilmesi ve ABD’nin iki bakana getirdiği yaptırımların baskısıyla dolar/TL haftaya yeni rekor seviyeleri test ederek başlarken, piyasalar iki ülke ilişkilerine yönelik gelişmeleri izlemeye devam ediyor.

Dolar güne 5.10 lira seviyesinden başladı. Saat 09:13 itibariyle 5.1162 lira seviyesinde işlem görüyor. Açılışın ardından en düşük 5.0865 lira, en yüksek 5.1200 lira seviyesi görüldü. Euro ise 5.9090 seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1552 seviyesinde. Gram altın 199.4 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 21.68 seviyesinde.
Aynı saatte sepet bazında TL 5.5077/5.5104, euro/TL ise 5.9053/5.9093 seviyesinde. TL’nin tarihi zirveyi görmesiyle birlikte dolar karşısında yılbaşından bu yana değer kaybı da yüzde 26’ya yaklaştı.

BIST-100 Cuma günü yüzde 1.13 yükselişle 95,610 seviyesinden kapandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’de yargılanması süren ve geçtiğimiz günlerde ev hapsine alınan ABD’li rahip Andrew Brunson nedeniyle ABD yönetiminin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararına aynı şekilde karşılık verileceğini ve ABD adalet ve içişleri bakanlarının Türkiye’de varsa malvarlıklarının dondurulması talimatı verdiğini açıkladı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından “FETÖ” ve PKK ile bağlantıları olduğu iddiasıyla tutuklanan ve Nisan ayında İzmir’de yargılanmaya başlayan Brunson’ın serbest bırakılmasını isteyen ABD yönetimi Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulama kararı almış ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ABD’deki mal varlıklarını dondurma kararı almıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Cuma günü Singapur’da
yüzyüze bir görüşme gerçekleştirmiş ve görüşmenin ardından iki ülkenin sorunların çözümü için
çalışmak konusunda mutabık kaldığı belirtilmişti. Ancak ABD yönetiminden alınan yaptırım kararı
konusunda herhangi bir geri adım gelmedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından
Cumartesi günü yaptığı açıklamada Türkiye’de tutuklu yargılanan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın
“önümüzdeki günlerde” serbest bırakılacağını ümit ettiğini söyledi. Haberin Orjinali İçin Tıklayın
Öte yandan ABD yönetimi Türkiye’nin ABD piyasalarına gümrüksüz erişimine imkan veren
düzenlemeyi değerlendirmeye aldı. Karara gerekçe olarak Türkiye’nin, ABD’nin Mart ayında ithal
çelik ve alüminyuma getirdiği gümrük vergisine karşılık vermesi gösterildi.

Tahvil/bono piyasasında gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik faiz geçen hafta yüzde 19.48’e
kadar yükselerek yeni zirveyi görürken, gösterge iki yıllık tahvilde faiz ise geçen hafta yüzde
22.09’a kadar yükseldi.

KÜRESEL PİYASALAR

Asya borsaları Çin’in para birimindeki keskin değer kayıplarını önlemek için attığı adımların ardından yükselirken, Çin ile ABD arasında devam eden ticaret gerilimi kazanımları sınırladı.

Çin Merkez Bankası Cuma günü vadeli yabancı para birimi işlemlerine uygulanan zorunlu karşılık oranlarını yükselterek döviz piyasasında yuanın değer kaybedeceğine yönelik pozisyon almayı daha maliyetli hale getirdi. Yuan bu adımın ardından dolar karşısında 14 ayın dip seviyelerinden toparlandı.
Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi seans içinde yüzde 0.9 kadar yükselerek bir ayın en sert kazanımını kaydettikten sonra yüzde 0.5 artıda bulunuyor.
ABD borsaları da Cuma günü güçlü şirket bilançoları ile artıda kapandı. Çin-ABD ticaret gerilimi ABD piyasalarında da kazanımları sınırladı.

Çin Cuma günü ABD’den ithal 60 milyar dolar tutarındaki ürüne gümrük vergisi getireceğini açıklarken, Çinli üst düzey bir diplomat ABD ile ticaret politikası hakkında yürütülen görüşmelerden sonuç alınabileceğinden şüphe duyduğunu dile getirdi. Çin’in attığı bu adım ABD’nin Çin’den ithal 200 milyar dolar tutarında ürüne gümrük vergisi getirme planlarının geçen hafta açıklamasını izliyor.
ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter’da Çin ürünlerine gümrük vergisi koyma stratejisinin “herkesin tahmininden daha çok işe yaradığını” ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum