BIST’te paralel seyirli bir satış bekleniyor

bist.jpg

Güne dün alıcılı bir seyrile başlayan BİST 100 Endeksi sonrasında bu seyrini sürdüremedi. ABD ile K.Kore arasında artan gerilimin global risk alma iştahını azaltması ile yurtdışına parelel BİST’de de satış baskısı devam etti.

Banka hisselerine gelen satışlar öncülüğünde 108.000 seviyeleri altına geri çekilen Endeks günü %0.8 düşüşle 107.800 seviyesinden tamamladı. Bugün yurt içinde saat 10:00’da açıklanacak olan Haziran ayı ödemeler dengesi (piyasa: -4,4mlr USD) ve ABD’den TSİ 15:30’da gelecek TÜFE verisi günün takip edilecek en önemli gündem maddesini oluşturacak. K.Kore-ABD arasındaki artan jeopolitik riskler piyasaları tedirgin etmeye devam ediyor. Japonya borsalarının kapalı olduğu Asya borsalarında satışlar bugünde sürerken, Avrupa borsalarının da aşağı yönlü seyrini sürdürmesi bekleniyor.

BİST’in de güne yurt dışına paralel satıcılı bir seyirle başlamasını bekliyoruz. Gün içinde BIST’te tepki alımı denemeleri gelsede bunun sınırlı kalabileceğini ve kar satışı baskısının devam edebileceğini düşünüyoruz.

Şeker Yatırım

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum