Başbakan Yıldırım’dan KOBİ’lere yeni kredi müjdesi

388941.jpg

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Yıldırım KOBİ’lere yeni kredi müjdesi verdi. Yıldırım “KOBİ’lerimiz eğer teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırımlara girerse yüzde 70 ödemesiz yüzde 30’u geri ödemeli toplam 500 milyon destek sağlayacağız” dedi.

Konuşmasında KOBİ, esnaf ve sanatkarlara geçen hafta 10 milyar liralık yeni kredi imkanından bahseden Başbakan Binali Yıldırım, bugün partisinin grup toplantısında KOBİ’ler için yeni bir kredi müjdesi daha verdi.

Yıldırım, “KOBİ’lerimiz eğer teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırımlara yönelirse yüzde 70’i ödemesiz yüzde 30’u geri ödemeli olmak üzere destek sağlayacağız. Amaç, KOBİ’leri katma değeri yüksek ürünlere yöneltmek.” dedi.

Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:

İzmir’de iş dünyamızla, parti teşkilatlarımızla bir araya geldik. Konya’da 1 milyar 400 milyon değerinde 50 eserin açılışını yaptık.

Pazar günü ise ülkemizin dört bir yanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları gerçekleşti.

2023 hedeflerimize, Cumhuriyetimizin 100. yılına kararlı adımlarla yürüyoruz. İstiklal Harbimizi zafere taşıyan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Cumhuriyetin 100. yılına sadece 6 yıl kaldı. Demokrasimize yönelik birçok saldırı ile karşı karşıya kaldık son yıllarda. Bütün bu mücadeleyi verirken istikametimizi asla kaybetmedik, hedeflerimizden hiç şaşmadık. Milletin desteğini alanların sırtı yere gelmez. Diz çöktürmeye çalıştılar çökmedik, dizginlemeye çalıştılar inadına şaha kalktık. Türkiye 15 Temmuz’a rağmen, terör ile yoğun mücadeleye rağmen bu senenin ilk yarısında yüzde 5’in üzerinde bir büyüme gerçekleştirildi. Dünyada bizden daha fazla büyüyen iki ülke var. Biri Çin, diğeri Hindistan. Üçüncü Türkiye.

Gelecek 10 yılda en büyük gücümüz yatırım, üretim ve ihracatta büyüme olacak.

Bu yılın ilk yarsındaki büyümenin yüzde 3,9’u yatırımdan geliyor.

Hedefimiz ihracatta 156.5 milyar dolar.

KOBİ’lere destek müjdesi

KOBİ’lerimize yeni bir kredi imkanı getiriyoruz. KOBİ’ler eğer teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırımlara yönelirse yüzde 70’i ödemesiz, yüzde 30’u geri ödemeli olmak üzere destek sağlayacağız. Amaç katma değeri yüksek ürünlere KOBİ’leri yöneltmek. 500 milyon desteği KOBİ’lerimize vermiş olacağız.

Stratejik ürün desteği planladık. Bu programda da yerli ve milli ürünler ayrıca desteklenecek. Yerli katkısı ne kadar fazlaysa bunlara ayrı bir destek programını da hayata geçiriyoruz.

Gümrük kapılarında otomatik plaka okuma ve kaydetme sistemi

Bir diğer gelişme gümrük kapılarında. Gümrük kapıları malların ve ziyaretçilerin karşılaştıkları, bizim vitrinimiz niteliğindedir. Kara gümrük kapılarımıza gelen ve giden bütün araçlar artık otomatik plaka okuma ve kaydetme sistemi ile çalışacak. Yarın itibarıyla 17 sınır kapımızda kurulan sistem faaliyete geçecek. Kapıköy, Sarp ve Türközü sınır kapılarında da sistem çalışmalar biter bitmez faal hale gelmiş olacak.

“5 bin engelli kardeşimize iş vereceğiz”

Engelli vatandaşlarımızın hakkını teslim eden onlara öncelik sağlayan tek parti AK Parti’dir. 2002’de 5777 memur vardı. Şimdi 52 bin 236. 10 kattan fazla büyük. 365 binin üzerinde engelli vatandaşımıza iş, aş sağladık 15 yılda. 15 yıl içinde engellilerle ilgili kapsamlı yasayı da AK Parti iktidarında biz çıkardık. Önümüzdeki sene, 2018’de 5 bin engelli kardeşimize iş vereceğiz. Hayırlı uğurlu olsun. E-KPSS sınavının geçerlilik süresi 2 yıl. Hakları yanmasın diye bunu 4 yıla çıkarıyoruz.

“Bütçemizin büyüklüğü 763 milyar lira”

16. kez bütçe yapıyoruz. Bu yılki bütçemizin büyüklüğü 763 milyar lira. 2002 yılında AK Parti ilk bütçesini yaparken bütçenin manzarası neydi? Gelirlerinin yüzde 43’ünü doğrudan faize ödüyordu. Birikmiş faiz borcuna neredeyse bütçenin yarısını faize veriyordu. Geriye kalan yüzde 57 ile de ne yapacaksan yapacaksın. 2018 bütçesinde faize vereceğimiz miktar yüzde 9.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum