Banka hisselerine KGF dopingi

bist_111112.jpg

KGF’nin rotatif hale geleceğinin açıklanmasıyla banka hisselerine alımlar arttı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Kredi Garanti Fonu’na devam edileceği açıklamasının ardından riski düşük olan bu kredilerin bankaların aktif kalitesi ve karlılığını olumlu etkileyeceği beklentisiyle bankacılık hisselerinde alımlar yüzde 4’ü aştı.

Başbakan Binali Yıldırım, aldıkları yeni kararla Kredi Garanti Fonu’nu (KGF) rotatif hale getireceklerini söyledi. Buna göre dönüşleri başlayan KGF kredileri yeniden kullandırılabilecek.

Açıklamanın bankalara olumlu katkısı beklenirken, bankacılık endeksi saat 15:27’de yüzde 4.09 yükselişteyken, BIST-100 yüzde 2.44 yukarıda.

TEB Yatırım Bankacılık Analisti Övünç Gürsoy, yükselişte KGF açıklamasının etkisinin olduğunu belirterek, “Bunu beklemiyorduk. Açıklama bankaları olumlu etkileyecek. Kârlılığı, aktif kalitesini olumlu etkiler. Bu kredilerin risk ağırlıkları sıfır olduğu için sermaye yeterliliği de olumlu etkiliyor. Ürünü satıp marj da yaratılıyor dolayısıyla bu da kârlılığı olumlu etkiliyor” dedi.

Bankaların kredilerini canlandırmak için yapılan çalışmalar kapsamında, geçen yıl BDDK bankaların bazı kredilerde genel karşılıkları düşürmüş ve bazı kredilerde yeniden yapılandırmaya imkan vermiş; ayrıca, bu yıl başında KGF’nin sağladığı kefalet tutarı da 250 milyar TL olarak belirlenmişti.

KGF’nin internet sitesindeki bilgilere göre 27 Ekim itibarıyla 250 milyar TL’lik kredi hacminin 220 milyar TL’si kullandırdı.

KGF kredileriyle özellikle ilk yarıda bankalar son yılların en yüksek büyüme hızlarını elde etmişti.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın da, ilk yarıda sektörün “elinde avucunda ne varsa” krediye verdiğini ve yasal limitleri sonuna kadar kullandığını belirtmişti.

BDDK’nın son verilerine göre, Eylül sonunda sektörün kredileri geçen yıl aynı döneme göre yüzde 24 artarak 1.99 trilyon lira oldu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum