Asya hisseleri karışık, yuan düştü

cin-1.jpg

Asya hisseleri, yaz tatillerinin işlem hacmini düşürmesiyle birlikte karışık seyretti. Yuan, Çin’in para biriminde son dönemde gerçekleşen değer kaybı konusunda rahat olunduğunu işaret etmesinin ardından zayıfladı.

Hong Kong ve Çin hisse senetleri geri çekilirken Japonya göstergeleri hafif ekside kapandı. Avrupa endeks vadelileri, fazla değişmedi.

Yen, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) Ocak’tan bu yana ilk kez uzun vadeli tahvil alımlarını azaltmasının ardından hafif yükseldi.

Yatırımcılar, bilanço sezonunun çizdiği karışık resmi değerlendiriyor. Fed başkanı Jerome Powell, ABD Kongresi’ne yaptığı konuşmada, ülke ekonomisinin hala tam istihdama ulaşmamış olabileceğini belirterek Fed’in enflasyon tahminine yönelik risklerin “genel olarak dengeli” olduğunu söyledi. ABD’de 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, Powell’ın parasal sıkılaşmaya yönelik tahminlerde pek bir değişiklik yaratmayan bu açıklamalarının ardından üç haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Bir yandan, petrol, yatırımcılar ABD’den gelen çelişkili arz-talep sinyallerini değerlendirirken yukarı yönlü hareketini sürdürdü.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum