Sayıştay tespit etti: Kullansan da kabarık kullanmasanda

5a708d0ed3806c164065f993.jpg

Sayıştay, İstanbul’da su faturalarında aynı kalemler için değişik adlar altında tahsilat yapılarak faturaların olması gerekenden yüksek kesildiğini saptadı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre Sayıştay raporunda su tarifesi belirlenirken hesaba katılan ‘bakım bedeli’nin abonelerden ayrı bir kalem olarak da tahsil edildiği belirtildi. Atık su maliyetleri de tarifeye dahil edildiği için fatura daha yüksek oluyor

Sayıştay’ın 2017 İSKİ denetim raporunda kurumun gelirleri açısından en önemli unsur su ve atık su tarifelerinin mevzuata aykırı olarak belirlendiği, gerçek maliyet değerlerinin hesaplanmadığı ve 2016 yılında da aynı uyarının yapılmasına karşın hatayı düzeltmek için hiçbir işlem yapılmadığı gibi saptamalara da yer verildi.

İSKİ’nin yatırımlarını ve kamulaştırma bedellerinin tarife hesabına dahil edilmesi de mevzuata uygun bulunmadı. Tarife hesabına, ‘ortak olunan şirketlere sermaye aktarımı’, ‘borç verilmesi’, ‘sermaye yatırımları için borç ödemesinde bulunulması’, ‘yedek ödenek’ gibi tarifenin belirlenmesiyle hiçbir ilgisi bulunmayan unsurların dâhil edildiği vurgulandı.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum