Petrol vaka sayısındaki artışla düşüşünü sürdürdü

1200x627-covid-19-endiseleriyle-petrol-yuzde-30ten-cok-dustu-1585216616566.jpg

Petrol fiyatları, koronavirüs vaka ve hayatını kaybeden sayılarının acımasız dönüm noktalarını aşmasının salgının dünyanın bir çok kısmında kontol altına alınmaktan uzak olduğunu hatırlatması ile birlikte Nisan ayından bu yana ikinci haftalık kaybını gerçekleştirmesinin ardından düşüşünü sürdürdü.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, geçen hafta yüzde 3.2 düştükten sonra varil başına 38 doların altına indi. Pandemiden kaynaklanan ölüm sayısı yarım milyonu ve vaka sayısı 10 milyonu aştı ve Birleşmiş Milletler’in bir kurumu tek bir gün için en fazla vaka sayısını rapor etti. ABD’nin güney ve batı bölgelerindeki vaka sayılarındaki sert yükselişler, aralarında Teksas’ın da bulunduğu bazı eyaletlerin virüsün yayılmasını durdurmak için kısıtlamaları yeniden uygulamaya yöneltti ve bu durum petrol talebi görünümü için tehdit oluşturuyor.

Fiyatlar, OPEC + koalisyonunun üretimi kısmaya yönelik çabaları olmasaydı daha da hızlı düşebilirdi. Arz kısıntılarına uymamayı alışkanlık haline getiren Irak, maliyetlerin yüksek olduğu sahalarda ham petrol üretmeyi yeniden değerlendirerek, hem harcamaları kontrol altına almaya ve aynı zamanda üretimi azaltmaya çalışıyor. Bu durum grup içinde küresel az fazlasını gidermeye yönelik kararlılığın bir işareti olarak değerlendiriliyor.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum