Petrol stok beklentileri ile düşüşünü sürdürüyor

meksikada-yeni-petrol-rezervi-kesfedildi_7a7b2e9.jpg

Petrol fiyatları, ABD’de ham petrol stoklarının beklenenden az azalabileceği ve benzin stoklarının artabileceğine ilişkin işaretlerle birlikte düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Salı günü yüzde 0.3 düşerek son dört günde ilk kez geri çekildikten sonra yüzde 0.4 kadar daha geriledi. ABD’de özel sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) açıkladığı verilere göre, hampetrol stokları geçen hafta 1.56 milyon varil düşerken, benzin stokları 520,000 varil arttı. ABD’de Çarşamba günü açıklanacak olan resmi verilere göre, petrol stoklarının 2.45 milyon varil azalması bekleniyor.

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ülkelerinin 30 Kasım’da Viyana’da gerçekleştirecekleri toplantıda Mart ayında sona erecek arz kısıntısı anlaşmasını uzatma akrarı alabileceklerine ilişkin beklentiler ile birlikte, Eylül ayının başından bu yana yaklaşık yüzde 20 arttı. OPEC’in Salı günü yayınladığı raporuna göre, OPEC öncülüğündeki arz kısıntılarının fiyat toparlanmasını tetiklemesinin ardından, ABD’de kıyı petrolü üretimiönümüzdeki dört yıl boyunca beklenenden daha hızlı artacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum