Petrol 7 ayın dibinden sıçradı

2230369_720x360.jpg

Petrol, Suudi Arabistan’ın ticaret savaşı kaynaklı fiyat düşüşünü önlemeye yönelik seçenekler üzerinde tartışmak için diğer üreticilerle iletişime geçmesinin ardından yedi ayın en düşük seviyesinden sıçradı.

New York’ta işlem gören vadeli kontratlar Çarşamba günkü yüzde 4.7’lik kaybının önemli kısmını geri aldı. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen Suudi yetkililer, krallığın fiyatlarda süregelen düşüşe tahammül etmeyeceğini aktardı.

ABD stokları sekiz haftadan bu yana ilk kez artış kaydederek ham petrol fiyatlarında Çarşamba günü görülen sert düşüşü destekledi.

Petrol fiyatları bu ay yüzde 10 civarında düşüş kaydetti. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkilerin kötüleşmesi halihazırda pek parlak olmayan tüketin görünümünü iyice bozuyor.

Dünyanın en büyük bağımsız petrol tüccarı Vitol Group’a göre küresel petrol talebi 2019’da günlük 650 bin varili aşmayacak. ABD stoklarının da düşüşünü durdurması ve İran Körfezi’ndeki gerilimin etkisini azaltmasıyla, petrolü destekleyici unsurlar iyice zayıfladı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum