IEA doğalgaz talebi beklentilerini yükseltti

fft99_mf6723927.jpeg

IEA, endüstriyel kullanımın artmasına bağlı olarak doğal gaz talebi beklentilerini yukarı çekti.

Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, doğal gazın görünümü biraz daha olumlu hale geldi.

Ajansın Perşeembe günü yayınladığı raporda, küresel doğal gaz tüketiminin, artan endüstriyel taleple 2022’ye kadar yılık yüzde 1.6 artarak Petrol ve kömürü geride bırakacağı belirtildi. IEA, böylece, 2012’den beri ilk kez beş yıllık doğal gaz görünümünü yükseltmiş oldu.

Gelişmiş ülkelerde yenilenebilir enerji ve kömürün güç üretimi üzerindeki baskısı artarken, Çin önderliğindeki gelişen ülkelerin ve endüstri sektöründeki kullanıcıların talep büyümesini destekleyeceği belirtildi. Rapora göre, ABD, dünyanın en büyük enerji üreticisi olarak, pozisyonunu sağlamlaştıracak ve ihracatta çok daha fazla sıvılaştırılmış doğal gaz kullanacak.

IEA enerji piyasaları ve menkul kıymetler yöneticisi Keisuke Sadamori, “Özellikle ABD’de olmak üzere Kuzey Amerika’da, doğal gaz, şüphesiz, altın çağını yaşıyor” dedi.

Küresel gaz tüketimi, 2016’daki 3.63 trilyon metre küplük seviyesinden, 2022’ye kadar, neredeyse 4 trilyon metre kübe yükselecek. IEA, geçtiğimiz yılki beş yıllık görünümünde, yıllık 1.5 büyüme tahmininde bulunmuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum