Güneş enerjisi panellerinin enerji üretim kapasitesi nükleer tesisleri geçiyor

gaziantep-enerjisini-gunesten-alacak_6969d52.jpg

Güneş enerjisi ve enerji depolama üzerine araştırmalar yürüten GTM Research, 2018 yılı itibari ile güneş panellerinin üretebileceği enerji kapasitesinin nükleer enerji tesislerinin üretim kapasitesini geçeceğini açıkladı.

Yapılan araştırmalar bu yönde olsa da bunun aslında buz dağının görünen yüzü olduğunu belirtmekte fayda var. Nükleer enerji tesisleri 7 gün 24 saat çalışan sistemler olması dolayısıyla bir bakıma performansının en üst seviyesinde hizmet veriyor. Güneş enerjisi panelleri ise her ne kadar “kapasite” olarak nükleer enerji santrallerini geçecek olsa da üretim tamamen güneş temelli olduğu için kapasitenin tamamı kullanılamıyor. Yani bulutlu günler ve geceleri enerji üretimi çok düşüyor ve/veya hiç yapılamıyor. Bu da kapasiteyi olumsuz etkiliyor.

Yapılan araştırmalara göre dünya üzerindeki güneş panellerinin kurulumu bu hızla devam ederse -ki artan bir ivme söz konusu- 2017 yılı tamamlandığında güneş panelleri enerji üretim kapasitesi olarak tarihte ilk defa nükleer enerji santrallerini geride bırakmış olacak. Oldukça büyük bir kilometre taşı da böylece geride bırakılmış olacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum