Enerji Bakanı: ‘Petrol yada doğalgaz bulana kadar devam’

261120181933254114036_2.jpg

Petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri kapsamında Fatih gemisiyle derin deniz sondajı yapan Türkiye, dün de sığ deniz sondajını başlattı. Mersin’in yaklaşık 40 kilometre açıklarında sığ deniz sondaj faaliyetlerine başlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu Akdeniz’de sahip olunan ruhsat alanları içerisinde ilk olarak iki sığ deniz arama kuyusu kazacaklarını belirterek, “Kuyularda petrol ya da doğalgaz bulana değin asla durmayacağız” dedi. Dönmez, Mersin açıklarında kurulan platformda incelemeler yaptı.

ENERJİDE BAĞIMSIZ TÜRKİYE

“Geçen ay büyük bir gururla Fatih’le ilk derin deniz sondajımıza başladık” diyen Dönmez, “Bugün de Mersin’de sığ deniz sondajına başlamanın heyecanı içerisindeyiz. Hedefimiz belli: Enerjide bağımsız güçlü bir Türkiye. Büyük ve güçlü Türkiye idealini gerçeğe dönüştürmek için yerli ve milli kaynaklara dayalı dengeli bir enerji portföyünü oluşturmak için her alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

KİMSEDE GÖZÜMÜZ YOK

Türkiye’nin bölgesindeki lider konumuna katkı sağladıklarını kaydeden Dönmez, şöyle konuştu: “Türkiye, Doğu Akdeniz’de de barış ve istikrarın savunucusu olacak. Birçok defa söylediğimiz gibi kimsenin kaynaklarında gözümüz yok. Derdimiz hukuki haklarımızı kullanarak kaynaklarımızı ekonomimize kazandırmak. Böylece bölgemize de katkı yapmak.”

2 kuyu açılacak, ilki iki ay sürecek

Proje kapsamında ilk kuyunun Mersin’in yaklaşık 19 deniz mili güneyinde olan Kuzey Erdemli-1 lokasyonunda kurulacağı bilgisini veren Dönmez, “101 metre su derinliğine sahip bu lokasyonda 2 bin 100 metre derinliğindeki ilk kuyumuzu açacağız. Sondajımız yaklaşık 2 ay sürecek. Sonrasında, sondaj faaliyetini yapan platformu Adana/Karataş’a taşıyacağız. Orada da yaklaşık 4 bin 100 metre derinliğindeki Kuzupınarı-1 kuyusu açacağız. İkinci kuyumuzdaki çalışma süremiz de yaklaşık 4 ay” dedi. Dönmez, çalışmalarına tüm hızıyla devam edeceklerini anlatarak, “Dünyada sondaj faaliyetleriyle öne çıkan ülkeler dahi ilk aramalarında hedeflerine ulaşamadı. Bizim de sabırlı ve bir o kadar da kararlı olmamız gerekiyor” dedi.

Yeni gemi geliyor

Bakan Dönmez, “Fatih, Barbaros, Oruç Reis, bu platformumuz ve yakında filomuza katılacak olan yeni sondaj gemimiz denizlerdeki mevcudiyetimizin belgeleridir. Bayrağımız buradaki varlığımızın ebedi tescilidir” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum