Arz fazlası endişeleri petrol fiyatını 51 dolara geriletti

2175571_720x360.jpg

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın rekor ham petrol üretiminin arz bolluğunu artırabileceği endişeleri ve ABD Başkanı Donald Trump’ın petrol fiyatlarının düşürülmesi yönündeki çağrılarına devam etmesi ile birlikte varil başına 51 doların altında seyretti.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Cuma günü yüzde 7.7 değer kaybederek bir yılı aşkın sürenin en düşük seviyesinde kapanmasının ardından düşüşünü durdurdu. Trump, ABD gösterge petrolü Batı Teksas’ın (WTI) geçen hafta Ocak 2016’dan bu yana en büyük düşüşünü göstermesine karşın, düşen petrol fiyatlarının harika olduğu yolundaki görüşünü yineledi. Suudi Arabistan petrol bakanı, geçen hafta yaptığı açıklamada, ülkesinin petrol üretimini günlük 10.7 milyon varilin üzerine çıkardığını işaret ederken,  dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Krallık’ın piyasayı aşırı arz durumuna getirmeyeceğini sözlerine ekledi.

Amerikan gösterge petrolü, Başkan Trump’ın bazı ülkelere ithalat ayrıcalığı vermesinden dolayı İran’a uygulanan yaptırımlara karşın bu ülkeden petrol akışının devam etmesi ve öte yandan, ABD’de artan ham petrol stoklarının küresel arzın artacağına ilişkin beklentileri güçlendirmesinden dolayı 50 dolar eşiğine doğru geriledi. Traderlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının gelecek ayın başında Viyana’da düzenlenecek toplantıda üretimi kısma konusunda karar alıp almayacağına bakıyor.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum