Akkuyu projesinde bölge halkının desteği aranıyor

1035504368.jpg

Sputnik’e konuşan Anton Dedusenko, nisan ayında başlanan Akkuyu projesi ile ilgili bilgi verdi.

Dedusenko “Projede tam kapsamlı inşaat aşamasına gelindi. ‘Doğu’, ‘Güney’ ve Kuzey’ drenaj kanallarının inşa çalışmaları yapılıyor. Reaktör binasının temel plakasının yapımına yönelik çalışmalar sürüyor. Ayrıca Nükleer adanın diğer bölümlerinin inşasına başlanması için de alan oluşturuyoruz. Bu yıl ‘Doğu’ kanalındaki yük terminalindeki beton çalışmalarının tamamlanması planlanıyor” dedi.

Dedusenko, stabil enerji kaynağı sağlamak için ek bir trafo istasyonunun yanı sıra otomatik inşaat ve barınma ihtiyacı tesisatları kurmayı planladıklarını ekledi.

‘500 KİŞİ ÇALIŞIYOR, YÜZDE 85’İ TÜRK’

Dedusenko “Alanda şu an mühendisler, inşaat işçileri ve yardımcılar olmak üzere yaklaşık 500 kişi çalışıyor. Çalışanların yüzde 85’i Türk vatandaşı, yakınlardaki yerleşim yerlerinden gelenler. Üst düzey kalifiye mühendislik ve teknik hizmet uzmanları daha önce Türkiye’de büyük enerji ve sanayi tesislerinin inşasında çalışmış insanlar” dedi.

Dedusenko, proje kapsamında Türk tedarikçiler için önemli imkanların oluştuğunu, birçok tedarikçinin projede yer almak için talep belirttiğini, altyapı alanlarının inşası için bazılarına siparişlerin dahi verildiğini ekledi. Dedusenko “İnşaat çalışmaları da Türk şirketlerle yapılıyor. Ön değerlendirmelere göre Türk tarafı Akkuyu’nun inşasındaki tüm çalışmaların yaklaşık yüzde 40’ını yapabilir” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum