TOKİ’nin Kayaşehir konutlarına bir haftada 8 bin başvuru

tokinin-kayasehir-konutlarina-bir-haftada-8-bin-basvuru_ab7243b.jpg

İstanbul Kayaşehir’de orta gelirli vatandaşlar için üretilen 605 konuta olan ilginin, sektörün temsilcileri açısından belirleyici ve yönlendirici olacağını ifade eden TOKİ Başkanı Ergün Turan, “İstanbul Kayaşehir’de orta gelir katmanı için satışa sunduğumuz 605 sosyal konutumuza, başvuruların başladığı ilk bir haftada yaklaşık 8 bin başvuru geldi. Vatandaşlarımızın gösterdiği bu ilgi sektörümüzün önümüzdeki dönemde daha da büyüyeceğinin göstergesidir” dedi.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, toplumun her kesimlerini bir arada tutan ve kucaklayan bir anlayışla hizmet ettiklerini vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikli hedefimiz dar ve orta gelirli bugüne kadar hiç konut sahibi olmamış, konut almakta zorlanan vatandaşlarımızı kira öder gibi konut sahibi yapmaktır. Sosyal devletin en önemli yansıması vatandaşın barınma ihtiyacını karşılamasıdır. İdare olarak bunu gerçekleştiriyoruz. Sosyal devletin en önemli yansıması bu idaredir. Vatandaşlar için yegane dost eli bir kuruluştur.”

Sosyal konut ürettikleri için vatandaşların kira ödemeden bile daha düşük bir bedelle konut sahibi olabildiğini vurgulayan Başkan Turan, “Konut talebinde bir azalma yok tam tersine Türkiye’nin her yerinde 5-10 katı taleple karşılaşıyoruz. Bir yerde 300 konut yapıyorsak 3 bin talep geliyor” sözlerini kaydetti.

İstanbul Kayaşehir’de konut sahibi olmak isteyen vatandaşların başvurularını en geç 11 Nisan’a kadar ilgili kamu bankasına yapmalarını gerektiğini bildiren Turan, “Başvuruların tamamlanmasından sonra 25 Nisan’da yapacağımız kura çekimiyle konut sahibi olacak vatandaşlarımız belirlenecek” ifadelerini kullandı.

Mahalle kültürü ve yatay mimari

2014’ün ilk yarısında yeni üretim disiplinleri ve yeni üretim modellerini hayata geçirdikleri anlatan Başkan Turan, “Bu doğrultuda yatay mimari, yöresel mimari, semt kültürünü barındıran mahalle konsepti ve kalite unsurlarını temel hareket noktalarımız olarak belirledik. Tüm yeni projelerimizi bu temel bakış doğrultusunda şekillendirdik. Kayaşehir projemiz de yatay mimariyi ve mahalle kültürünü yansıtıyor. Vatandaşlarımız özledikleri mahalle kültürüne projemizle kavuşacak” dedi.

“Konutlar 160 bin liradan başlıyor”

Satışa sunulan 605 konutun fiyatlarının 160 bin liradan başladığını belirten Başkan Turan, “Konutlarımızın taksitleri 677 liradan başlıyor. Konutlarımızın satış işlemleri yüzde 25 peşinat bedeliyle 120 ay vade ve yüzde 40 peşinat bedeliyle 144 ay vade seçenekleriyle gerçekleştirilecek. Konutlarımız görmek isteyen vatandaşlarımız gelip numune daireleri de gezerek tanıtım ofisimizden bizden bilgi alabilirler” diye konuştu.

“Konut sahibi olmama şartı var”

TOKİ’nin bütün sosyal konut başvuru şartlarının bu projede de geçerli olduğunu anlatan Turan, “Burası bir sosyal konut projesidir ama orta gelir grubuna hitap eder. Ancak yine de konut sahibi olmama şartımız var. Diğer şartlarımız ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve İstanbul’da en geç 30.04.2016 tarihinden itibaren kesintisiz ikamet ediyor olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Ayrıca, başvuru sahipleri satışa sunduğumuz projeler kapsamında yer alan konut tiplerinden sadece birisi için başvuru yapabileceklerdir” ifadelerini kaydetti.

25 Nisan’da kuralar çekilecek

25 Nisan’da konutlar için kura çekilişinin yapılacağının altını çizen Turan, “Vatandaşlarımız konut sahibi olduklarında 2 yıl bu konutları satamaz ve devredemezler. Çünkü bizim önceliğimiz konutu alıp kullanacak vatandaşlarımız, yani onu alıp ondan kar edecek vatandaşlar değil. Amacımız evi olmayan vatandaşlarımız ev sahibi yapmaktır” ifadelerini kullandı.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, kura öncesi yatırılan 5 bin lira bedelinin 2 Mayıs’ta konut sahibi olamayan vatandaşlara geri iade edileceğini de belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum