Stüdyo dairelere yeni düzenleme

1arti0-daire-kalkiyor.jpg

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğünün hazırladığı Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı ile her müstakil konutta en az 1 oturma odası (net alanı 12 metrekare) ve 1 yatak odası (net alanı 9 metrekare) bulunması zorunluluğu getiriliyor. Yeni yönetmelik yasalaşırsa artık stüdyo daireler (1+0) inşa edilemeyecek.

Konuya ilişkin açıklama yapan Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, söz konusu zorunluluğun şimdilik taslak olarak tartışıldığını belirterek, taslağın yürürlüğe girmesiyle birlikte sektörde markalı konut projelerinin önünün açılacağını düşündüklerini dile getirdi.

Demir, şu ifadeleri kullandı:

“Bu daireler, kullanımı zor olsa da fiyat cazibesi sebebiyle konut alıcıların tercihlerini etkiliyordu. Her ne kadar 1+0 dairelerin alımı kolay gözükse de kullanımı oturumcular için hiç de kolay değil. Yatırımı yapan için de satışı oldukça zor. Haliyle üretimden kalkıyor olması tüketici nezdinde kafa karışlığını da ortadan kaldıracaktır. Diğer taraftan geniş açıyla baktığımızda en önemlisi, 1+0 daireler, Türk örf ve adetlerine uygun bir modele sahip değil. Üzerinde çalışılan taslakla beraber 1+0 daireler artık üretilmeyecek. Bu yasa ile birlikte projelerin itibarı da olumlu yönde etkilenecek.”

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum