Anket doldur para kazan!
Aksoy Araştırma

Zeytinyağı ihracatı rekora koşuyor

11-7.jpg

Zeytinyağı: Akdeniz tipi beslenmenin vazgeçilmezi zeytinyağı, yüksek miktardaki tekli doymamış yağ asitleri, tokoferol ve fenolik bileşikleriyle kansere karşı koruyucu etki yaptığı düşünülmektedir. Günlük beslenmede olması gereken yağlardan biri mutlaka zeytinyağıdır.

Türk zeytinyağı ihracatçısı, 1 Kasım 2017 tarihinde başlayan ihracat sezonunun ilk dört ayında gerçekleştirdiği performans ile tüm zamanların dış satım rekorunun kırdığını duyurdu. 2012-2013 sezonunun rekor dönemine göre yüzde 51 artışla 143 milyon 306 bin dolara ulaşan zeytinyağı ihracatı yeni bir rekora imza attı.

2017-2018 yılları arasındaki dönem ile Cumhuriyet tarihinde en yüksek zeytinyağı üretim rakamının yakalandığını ve kalite ile birlikte ihracatın da daha iyiye gittiğini vurgulayan bu durumu Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Emre Uygun, “Bu sene zeytinyağında resmi rekolte rakamımız 287 bin ton. Yurt dışındaki, özellikle İspanya gibi zeytin üreticisi bir ülkedeki üretim rakamları, ortalamalarda 1,7 milyon ton iken bu sene 1,2 milyon ton olarak gerçekleşti. Diğer üretici ülkelerde de bizim kadar üretim sıçraması olmadığı için Türkiye bu sene en büyük ihracat potansiyelini gösteren üretici ülke olarak öne çıktı.” sözleri ile yorumladı.

Yazıyı paylaşın:
Top
big data blogu