Yeme-içme festivallerinde pazar büyüklüğü 750 milyon TL

food-festival.png

Türkiye’de yeme-içme etkinliklerinin pazar büyüklüğü, belediyeler ve lokal etkinlikler içinde olmak üzere yaklaşık 750 milyon liraya ulaştı.

Müzik endüstrisi dahil olmak üzere Türkiye’de yılda ortalama 200 civarında festival ve festival kurgusunda etkinlik düzenlenirken, son dönemde yeme-içme endüstrisi odaklı etkinliklerde ciddi bir yükseliş trendi yakalandı.

Konuya ilişkin bilgi veren etkinlik ajanslarından dsm group’un Kurucusu ve Başkanı Alper Sesli konuya ilişkin , İstanbul’un son 2 yıldır kahve, makarna, çikolata, çay, kahvaltı, hamburger ve pizza gibi birçok festivale ev sahipliği yaptığını anlattı.

Teknoloji devriminin ardından tüm dünyada ‘gaming’ adı altında online ya da offline oyun pazarında çok büyük gelişmeler olduğunu dile getiren Sesli, “Bu bağlamda İstanbul’da LOL finallerinin biletleri yok satarken, İstanbul Comics & Art Festival başka bir kanal yarattı. 2017-2018’de muhtemel büyüme trendi özellikle bu tarafta (gaming) yoğunlaşacak gibi gözüküyor” şeklinde konuştu.

En çok talep gören festivallerin müzik olmaya devam ettiğini bildiren Sesli,bu festivallerin düzenlenmesinde, dövize karşı liranın zayıflamasıyla oluşan maliyet makasları sonucu eskiye oranla bir azalış görüldüğünü kaydetti.

“Bütçelere satış, pazarlama, PR, reklam ve organizasyon ekipleri dahil değil”

Doğru içerikte bir festivali ayağa kaldırmanın maliyetinin operasyonel anlamda 500 bin liradan başladığını belirten Sesli şöyle devam etti:

“Bu bütçelere festival için yıl boyunca satış, pazarlama, PR, reklam ve organizasyon ekipleri dahil değil. Son dönemde güçlü gözüken festivallerin ise 500 bin-2 milyon 500 bin lira yatırım maliyetleri söz konusu. Her şey çıktıktan sonra yatırımcısına minimum yüzde 20-30 bazında bir net gelir bırakması adil bir ticari ortalama olabilir.”

Pazar büyüklüğü 500-700 milyon TL

dsm group Kurucusu ve Başkanı Sesli, Türkiye’de yeme-içme etkinliklerinin pazar büyüklüğünün, belediyeler ve lokal etkinlikler içinde olmak üzere 500-750 milyon lira civarında bulunduğunu ifade ederek, İstanbul Coffee Festival’in, 30 bine yakın ziyaretçisiyle alanında dünyanın en büyük iki kahve festivalinden biri konumuna ulaştığını bildirdi.

Kaynak: AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum