Yatırım yapılabilir ve yatırım yapabilen Putin oldu: Rus Rublesi değer kazanmaya başladı

ruble.jpg
Putin yatırım yapılabilire layık görülürken Türkiye hala bir çok derecelendirme kuruluşu tarafından yatırım yapılamaz olarak görülmektedir. O HAL devam ettiği sürecede gelişmekte olan bir ülke olarak yatırım yapılabilir notları almamız oldukça zor görünüyor. Bu durumda git gide ekonomimizi zorluyor.
Rus rublesi, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard &  Poor’s’un (S&P) dünyanın en büyük energy ihracatçısı olan Rusya’nın notunu “yatırım yapılabilir” seviyeye yükseltmesinin ardından gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında en çok değer kazanan para birimi olurken, hisse senetleri ve eurobond’lar yükseldi.
Ruble dolar karşısında yüzde 1.1 değer kazanarak Moskova saatiyle 10.38’te 55.8793’e geldi ve bir haftadan fazla bir süredir en yüksek kazancını gerçekleştirdi. 2028 vadeli eurobondlar üçüncü günde de yukarı yönde hareket etti ve faizler 2 baz puan düşerek, 2 haftanın en düşük seviyesi olan yüzde 4.30’a geriledi. Hisse senetleri, gösterge MOEX Rusya Endeksi’nin yüzde 1.2 yükselerek üst üste ikinci günde de rekor seviyeye çıkmasıyla birlikte ralli yaptı.
Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum