Anket doldur para kazan!
Aksoy Araştırma

Yabancıya konut satışında beklenti 8 milyar dolar

vatandasin-ilk-konutuna-2018-model-destek_938ba2c.jpg

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin, yabancıya gayrimenkul satışı miktarının 4,6 milyar dolar seviyesinde geldiğini belirtti. Özellikle 2018 yılı içinde 7-8 milyar dolar seviyesine ulaşmayı beklediklerini belirten Yetgin, Türkiye’nin yabancılara gayrimenkul satışında çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

Bu konu ile ilgili olarak bazı girişim ve çalışma içinde olduklarını belirten Yetgin, “Yabancı yatırımcılar satışla ilgili mütekabiliyet yasasının çıkmasından sonra, ikametgah müsaadesi alıyor hatta 1 milyon dolarlık gayrimenkul alan oturma, vatandaşlık hakkını alabiliyor. Fakat biz sektör olarak bu rakamın en azından kısa vadede yüksek olduğunu düşünüyoruz. O nedenle daha düşük, mesela 300 bin dolar mertebesinde olmasını talep ettik. Çalışmalar yapılıyor, ‘İnşallah olumlu bir dönüş, düzenleme olacak’ diye bekliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Döviz kurlarında gerçekleşen artışlar ile ilgili de yorumlarda bulunan Yetgin, “Tabii ki dövizdeki, dolardaki artış, satın alma gücünü onlar (yabancılar) açısından artırdı. Bu da ayrıca bir rağbet yaratacak diye bekliyoruz.” dedi.

Yabancıya gayrimenkul satışı ile aslında ihracat yaptıklarını da belirten Yetgin, bunun cari açığın kapatılmasında büyük bir katkı sağlayacağını belirtti.

Yazıyı paylaşın:
Top
big data blogu