‘Varlık Fonu Türkiye’nin uluslararası kartviziti olacak’

5b98b40d67b0a911a4104658.jpg

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Genel Müdürü Zafer Sönmez, İstanbul Finans Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye Varlık Fonu’nun bir anonim şirket olduğunu, işlevini şirket olarak gösterdiğini, burada bir yönetim kurulu ve buna bağlı komiteler bulunduğunu anlattı.

Dünyada varlık fonu rakamlarına bakıldığında, toplam 8 trilyon dolar seviyelerinin söz konusu olduğunu aktaran Sönmez, “Türkiye’de 40 milyar olarak zikredilmekte. Toplamın yüzde 0,5’ine tekabül etmekte. ‘Bölgeniz nedir’ diye sorduklarında tabii ki bir yetki var ama neden yüzde 5’e, yüzde 10’a çıkarmıyoruz? Böyle bir vizyonumuz var açıkçası… 5 yıl sonra göreceksiniz ki bu fon, aslında Türkiye’nin uluslararası kartviziti olacak. Yani Singapur’un Temasek’i, Malezya’nın Khazanah Nasional’ı, Rusya’nın RDIF’i gibi benzer bir konumda olacak.” şeklinde konuştu.

Sönmez, Rusya, Suudi Arabistan, Singapur ve diğer varlık fonlarından örnekler vererek, “Hangi uluslararası benzerine bakarsanız bakın; devletin başındaki kişi, ya başkanlık etmekte ya da başka bir kıdemli politikacı başkanlık etmekte. Recep Tayyip Erdoğan, aynı şekilde bu görevi üstlenecekler. Dolayısıyla siyasi iradenin de en yüksek düzeyde bir adanmışlığı söz konusu…” diye konuştu.

“Varlık Fonu, şeffaf olacak ve herkesi kapsayacak”

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Genel Müdürü Sönmez, yatırımcılara daha fazla güven tesis edeceklerini ve kalpleri kazanarak iş yapacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yeni bir anlayış; sonuç odaklı, yenilikçi, ilerlemeye yönelik, hesap verebilir ve kapsayıcı bir yaklaşım sergileyeceğiz. Bu fon herkesi kapsamalı. Ana odak noktalarımız yetki neyse, üzerimize düşeni göstermek… Yönetişimi yerine getirmek ve fon içerisindeki şeffaflığı artırmak… Aynı şekilde hesap verilebilirlik, burada farklı denetimler aracılığıyla bunun tesis edilmesi…”

Kaynak:AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum