Van için iki önemli proje yatırım programına alındı

van-icin-iki-onemli-proje-yatirim-programina-alindi_1ce7d95.jpg

Kentin uzun yıllardır en önemli taleplerinin başında gelen Van Gölü Orta Ölçekli Küçük Sanayi Sitesi ve Mermerciler Sanayi Sitesi için beklenen müjdeler geldi.

Daha önce Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün Van ziyaretinde de gündeme gelen iki önemli kooperatif 2018 programına alınırken bakanlığın bu önemli çalışmasını ve diğer birçok yatırım programını takip etmek üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Danışmanları Mahmut Türk ve Erol Baykara, Van’a geldi. Ziyarette iki büyük ve önemli yatırım dışında Van Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) yeni hizmet binasının da yakın zamanda ihaleye çıkmasının müjdesi paylaşıldı.

– Sanayi sitelerinin önemine vurgu yaptılar

Van’daki yatırımlarla ilgili çalışmaları takip etmek üzere Van’a gelen Mahmut Türk ve Erol Baykara, uzun süredir beklenilen 2 önemli yatırımın da detaylarını paylaştı. Konuyla ilgili açıklamalarını paylaşan bakanlık yetkilileri: “Sanayi faaliyetlerinin bir plan dâhilinde gerçekleşmesi ve sürdürülebilir kalkınma anlayışı çerçevesinde yatırımların planlanması çok önemlidir. Sanayileşen ve gelişen Van’da da, planlı ve çevreye duyarlı bir sanayileşme politikası izlendiğini görüyoruz. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok esnaf ve sanatkârın oldukça dağınık bir yapıda, günümüz ticaret anlayışından uzak ve halen mahalle köşelerinde veya sokak aralarına sıkışıp kaldığına şahit oluyoruz. Bu sağlıksız koşullarda bulunan dükkân ve atölyelerde üretim yapmaya çalışan esnaf ve sanatkârlarımızın sorununa en etkili çözüm yolu Küçük Sanayi Siteleri ve Toplu İş Yerleridir” dediler.

– İşsizliğin panzehiri ve düzenli yapılaşmanın merkezi olacaklar

Konuyla ilgili ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak; sanayi siteleri uygulaması ile Küçük esnaf ve sanatkârlarımızı, dağınıklıktan kurtarmak ve her türlü altyapısı hazırlanmış modern toplu iş yerlerine kavuşturmayı amaçlamaktayız. Küçük sanayi siteleri, bölgesel istihdam imkânlarının artırılıp işsizlik ve çarpık kentleşme ile çevre sorunlarına çözüm bulunmasında önemli rol oynamaktadır. Çünkü benzer ve farklı iş kollarında çalışan küçük işyerlerini bir merkezde toplamakla, ihtiyaç duyulan hizmetlerin daha kolay ve ekonomik olarak karşılanabilmesini sağlamaktadır. Daha da önemlisi Sanayi sitelerine yeni teknolojilerin transferi ve uygulanması daha rahat ve maliyeti düşük olmaktadır.”

– Van’a 3 önemli kazanım

Bakanlık yetkilileri, iki önemli projenin detayları ile ilgili olarak ise şu bilgileri paylaştı: “Van’ın uzun süredir beklediği Van Gölü Orta Ölçekli Küçük Sanayi Kooperatifi; Bakanlığın 2018 yatırım programına alındı. Proje çalışmaları şu anda devam ediyor. Bakanlığımız tarafından Haziran ayına kadar projenin tamamlanması hedefleniyor. Aynı şekilde Mermerciler Sanayi Sitesi 2018 yatırım programına alındı. Mermerciler Sanayi Sitesinin proje çalışmaları tamamlandı. Van’da devam eden imar çalışmaları ile ilgili askı süresi beklenmektedir. Proje çalışmalarını Sanayi Sitesi Yönetimleri takip ediyor. Bu anlamda arazi çalışmaları ve altyapı çalışmaları için Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğu ve Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın ile görüşüldü. Birçok kurum ve kuruluş ziyaretlerimizle de projelerle ilgili görüşmeler yaptık. Bunun dışında Van OSB’nin ihalesi sürecini de kısa sürede başlatıyoruz” ifadelerine yer verdiler.

Heyet öte yandan Mermerciler Sanayi Sitesi Başkanı Hasan Akdağ ve Vangölü Orta Ölçekli KSS Başkanı Fahri Solmaz’ı da ziyaret ederek proje safhasını görüşüp detaylı bilgiler aldı.

– İşte küçük sanayi sitesinin detayları

Vangölü Orta Ölçekli Küçük Sanayi Sitesi’nin mevcut üye sayısının 310 olduğu açıklanırken bu sitenin toplam 83 hektar bir alan üzerinde kurulacağı belirtildi. Toplam istihdamın 4 bin civarında hedeflendiği sanayi sitesi için 4 ayrı büyüklük ve modelde iş yerleri planlandı. Tam 200 milyon TL civarında bir yatırım olarak planlanan yatırım çevre yolu üzerinde ve cami, lokanta, eczane, banka, itfaiye, sağlık ocağı, spor tesisi, akaryakıt istasyonu gibi komplekslere sahip olacak şekilde inşa edilecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum