Anket doldur para kazan!
Aksoy Araştırma

Üniversitelere 330 milyar liralık kaynak

universite_almanya.jpg

Uludağ Üniversitesi tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Bilgilendirme ve AR-GE Günleri başladı. 3-4 Nisan tarihleri arasında devam edecek programda Türkiye’nin her yerinden araştırmacılar ve sektör temsilcileri bir araya gelecek. Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, “2002-2018 döneminde reel fiyatlar bazında üniversiteler için 62 milyar TL’si yatırım maksadlı olmak üzere toplam 330 milyar TL kaynak tahsis edildi” dedi

Mete Cengiz Kültür Merkezi’ndeki programın açılış törenine Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse, UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, şehir protokolü, üniversite yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Coşkun, bakanlık olarak yenilik üretme kapasitesinin arttırılmasını hedeflediklerini söyledi. Bu hedefler doğrultusunda yükseköğretim kurumlarının yetiştirdiği vasıflı insan gücü ve Ar-Ge çalışmalarının büyük önem taşıdığını kaydeden Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, “Yükseköğretim alanında önemli atılımlar yaptık. 2002 yılında 77 olan üniversite sayısını bugün 185’e çıkardık. Ülkemizin her ilinde en az bir üniversite bulunmaktadır. Öğrenci sayısı açısından bir değerlendirme yaptığımızda ise 2002 yılında 1.1 milyon olan örgün öğrenci sayısının bugün itibariyle 4 milyona yaklaşmakta olduğunu görüyoruz. Benzer gelişmeleri okullaşma oranı, öğretim elemanı sayıları ve yükseköğretime ayrılan bütçeler açısından da gözlemlemek mümkündür. Yine 2002 yılında yükseköğretime yatırım ve cari harcamalar için toplam 10,5 milyar TL ayrılmışken, 2018 yılında bu miktar 27,8 milyar TL’ye ulaşmıştır. Toplam 2002-2018 döneminde reel fiyatlar bazında üniversiteler için 62 milyar TL’si yatırım amaçlı olmak üzere toplam 330 milyar TL kaynak tahsis edilmiştir” dedi.

İyi fikirler ödüllendirilecek

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise, açılışını yaptıkları 7. Bilgilendirme ve AR-GE Günlerinin AR-GE ve inovasyon kültürünün toplumun tüm katmanlarına yaygınlaşması adına büyük değer taşıdığını kaydetti. Türkiye’nin farklı kurum ve kuruluşlarından akademisyen ve uzmanların etkinlikte yer alacağı bilgisini veren Rektör Yusuf Ulcay, “Katılımcılarımız bizlerle önemli paylaşımlarda bulunacaklar. Ulusal ve Uluslararası alanda uzman isimlerin katılımıyla düzenlediğimiz etkinlik kapsamında, yeni fikir ve projelerin oluşturulması, proje çıktılarının lisanslanması ve ürüne dönüştürülmesi de öncelikle hedeflerimiz arasındadır. Çünkü artık söylemden eyleme geçmemiz gerekiyor. Bu anlayışla iyi fikir iş projeleri ve girişimcilik yarışması ile birlikte patent görüşmeleri de gerçekleştireceğiz. İyi Fikir Yarışması ile de girişimci ruha sahip insanlarımızın iş dünyasının ilgisini çekebilecek ticarileşme potansiyeli yüksek proje ve fikirlerinin hayata geçmesine destek sağlamaya ve ödüllendirmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Rektör Ulcay, açılış töreninin ardından protokol üyelerine kültür merkezi girişinde açılan stantları ve fotoğraf sergisini gezdirdi. Ziyaretçiler, boyunca farklı üniversite ve kurumlardan gönderilen projeleri de inceleyebilecek.

Yazıyı paylaşın:
Top
big data blogu