Ulaşım ve doğalgaza zam beklentisi

images-1.jpg

Petrol fiyatlarındaki hızlı yükseliş, şirketler için en büyük maliyeti yakıt olan taşımacılara büyük oranda etkiledi.

Bu durumdan en çok etkilenen havayolu şirketleri kış seferlerinin sayısını azaltmaya hazırlanıyor. Yakıt maliyeti %30 a yakın artan bir çok şirket bilet fiyatlarına zam yapmayı planlıyor. Kara ve deniz taşımacılığında da durum pek farklı değil. Nakliyecilerin yakıt maliyeti yüzde 40 artarken, armatörler de gemilerin günlük kar oranlarında yüzde 20’ye yakın azalma söz konusu.

Navluna da zam yolda. Talebin yanı sıra İran’a yaptırımların yeniden gündeme gelmesi petrol fiyatlarında hızlı artışa sebep oldu. Küresel piyasalarda yıla 66.87 dolar olarak giriş yapan brent petrol, geçtiğimiz cuma günü neredeyse 75 doları görmüştü. Son bir yıldaki artış ise yüzde 44.

En büyük sıkıntı iç hatlarda
Küresel taşımacılık şirketleri gibi Türkiye’nin havayolu şirketleri de artan yakıt maliyeti nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Özellikle iç hatlarda gelirlerin TL, giderlerin ise döviz olması şirketler üzerinde baskı oluşturuyor. Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, Bu artışın fiyatlara yansımasının ise 2019’un yazından önce gerçekleşmesinin zor olduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti, “Petrol fiyatlarındaki artışla özellikle iç hatta yüzde 35 olan yakıt maliyetimiz yüzde 45’e yaklaştı. Dövizin artması da sektörü çok olumsuz etkiledi. Çünkü gelirimiz TL, gider ise döviz. Ekonomi sınıfında şu anda tavan fiyat 358 TL olarak belirlenmiş durumda. Dolayısıyla fiyata bir şey yapamayız. Ama asıl sorun kışın olacak. Başlangıç ve tavan arasındaki makas iyice açılacak. Seferler azalabilir. Bu maliyet artışını ancak 2019’un yaz ayında fiyata yansıtabiliriz. Kışın zaten işler düşük oluyor. Dış hatlarda ise maliyet yüzde 7’ye yakın arttı”.

Bilet fiyatında değişiklik söz konusu

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane de petrol fiyatları ve dolardaki artışın özellikle TL ile fiyatlanan yurtiçi maliyetleri önemli oranda artırdığına dikkat çekerek, “Henüz bu artışlar fiyatlarımıza yansımadı. Fiyatlarımıza en son artış, geçen sene Ocak ayı sonunda yapılmış ve aynı yıl Nisan ayında uygulamaya alınmıştı. Önümüzdeki dönemlerde bu konuda bir değişiklik beklenebilir” sözlerini noktaladı.

Yükselen petrol fiyatı ve döviz kurundaki dalgalanmaların etkisiyle gaz ithalat fiyatının tüketici satış fiyatlarının üzerine çıktığını dile getiren GAZBİR Yönetim Kurulu Başkanı Arslan, “Fiyatları etkilememesi mümkün değil. Önümüzdeki günlerde buna ilişkin bazı kararlar alınabileceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Sözlerinde ithalat kontratlarında fiyatın petrole endeksli olduğunu ifade eden Arslan,

“Global petrol fiyatları doğalgaz fiyatlarını belirgin şekilde etkiliyor. Brent petrol fiyatı geçen yıl temmuzda 50 dolar seviyelerindeydi. Bugün 74 dolar civarında seyrediyor. Bir yıl içinde yaklaşık yüzde 50 artış söz konusu oldu. Bu fiyat oluşumunun doğalgaz fiyatlarını etkilememesi mümkün değil. Önümüzdeki günlerde buna ilişkin bazı kararlar alınabileceğini düşünüyorum. Piyasa şartlarında benzer tüketim profiline sahip tüketicilerin gruplanarak farklı fiyat uygulanması dünya uygulamalarında da kabul görmüş bir yöntem ancak kademelendirmenin doğalgazın hangi amaçla tüketildiğinden ziyade, tüketim miktarı ve doğalgaz kullanımındaki dengesizlik faktörüne göre belirlenmesi daha doğru bir yöntem olarak görünüyor. Dolayısıyla doğalgazda tüketim miktarına göre yeni kademelerin belirlenmesi objektif bir fiyat oluşumu için gerekli olabilir.” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum