Ucuz et fiyatları yüzde 10-15 geriledi

ucuz-et-1.jpg

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Et ve Süt Kurumu aracılığıyla 2 zincir markette başlattığı ucuz et satışı etkisini gösterdi. İstanbul’da büyük küçük birçok market ve kasap yüzde 10 ile 15 arasında değişen oranlarda et fiyatlarını indirdi. Kuşbaşı 45 liradan 40 liraya, kıyma 45 liradan 40-38 liraya, kemikli dana gerdan 35 liradan 32- 29 liraya kadar değişen aralıklarda geriledi. Fiyat düşüşü en fazla kuzu etinde oldu. Bazı kasaplarda kuzu eti 37-38 TL’den 30 TL’ye kadar (yüzde 19) inerken, ortalama fiyatın 5-6 lira gerilediği belirtildi. Bazı marketler ise haftalık indirim günleri kapsamında belirledikleri et ürünlerinde yüzde 20’ye varan indirimler yaptı.

Kasaplar, fiyat indirimini üretici fiyatlarının düşmesine ve marketlerin fiyat indirimine dayandırırken, DÜNYA’ya açıklama yapan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tunç ise büyük marketlerin ve kasapların besiciyi bahane edip şuursuzca, istedikleri gibi fiyatları belirleyip speküle ettiğini öne sürdü. Tunç, “Bugüne kadar fiyatlar üreticide düştüğü halde geri çekmiyorlardı. Bunu sadece market ve kasaplar yapmıyor, lokanta ve dönerciler, hamburgerciler, sucuk ve pastırma üreticileri de yapıyor. Madem suç besicinin de şimdi neden ucuza satıyorsunuz. Bugüne kadar neden indirmediniz” diye sordu.

Kırmızı et üretiminin son çeyrekte yüzde 23.6 azaldığına işaret eden Tunç, “İddia edildiği gibi besici çuvalla para kazansa üretim düşemez. Zarar ettiği için üretimden çekilmiş. ‘Üretici elindeki hayvanını satmıyor’ demek, kolaycılıktan başka bir şey değil. Fırsatçılık yapıyorlar” diye konuştu. Tunç, buna rağmen üretimin düşmesi nedeniyle ucuz et satışının sürdürülebilir olmadığını ifade ederek, “Bir yıl sonra bu konuları yine konuşacağız. Bunun devamı yok. Bugün 100 bin tonu getirebilirsin, yarın 500 bin tonu getirmek istediğinde sana kim verecek. Daha pahalı et yiyeceğiz” uyarısında bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum