Tuz Gölü'ndeki gaz deposuna Dünya Bankasından destek

tuz-golundeki-gaz-deposuna-dunya-bankasindan-destek_332245e.jpg

ANKARA (AA) – Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Cyril Muller, Dünya Bankası’nın Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) için Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’ye (BOTAŞ) sağlanan 400 milyon dolarlık kredi anlaşması imza töreninin ardından, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Dünya Bankası olarak enerji arz güvenliği noktasında sağladıkları diğer finansmanlara da değinen Muller, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu yıl, Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi’nin kapasite büyütme programı üzerinde çalışıyoruz. Bu takvim yılı içerisinde, söz konusu proje için önemli bir finansmanı onaylamayı planlıyoruz. Yıllık 1 milyar metreküp öngörülen Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisinde kapasitenin arttırılmasında, finansörlerden biri olmayı umuyoruz. Aynı zamanda, başka finansörlerin bulunması için de çaba harcayarak, Tuz Gölü Projesi’ni desteklemek için bir konsorsiyum oluşturabileceğimizi düşünüyoruz. Dünya Bankası olarak bunu TANAP için de yapmıştık. Aynı şey, depolama projesinde de geçerli olacak. Hükümet ve proje sponsorlarıyla görüşerek, diğer finansörlerin bulunmasını sağlayacağız, çünkü Dünya Bankası standartları kullanıldığında şartlar daha kolay oluyor.”

Muller, ayrıca Türkiye ile ilgili bu yıl kamu binalarında enerji verimliliğine yönelik uygulamaları destekleyeceklerini, bunun için bir dizi çalışma yapıldığını ve okul, idari binalar gibi çeşitli kamu kurumlarında pilot projelerin başlayacağını da kaydetti.

Tesisin günlük kapasitesi 40 milyon metreküp

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle ilk yastık gazının basılmaya başlanacağını açıkladığı Tuz Gölü’nün altına inşa edilen doğalgaz depolama tesisi, toplamda 12 sondaj kuyusundan oluşuyor.

Toplamda 1 milyar metreküp çalışma gazı kapasitesi bulunan tesisten, tam olarak devreye girdiğinde, Türkiye doğalgaz şebekesine şu anda günlük 40 milyon metreküp doğalgaz verilebilecek.

Muhabir: Nuran Erkul

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum