Türkiye ile KKTC arasında tarım alanında işbirliği protokolü

Tarım-Bakanı-Fakıbaba.jpg

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Yavru vatan Kıbrıs’ı, ülkemizin bir parçası olarak görüyoruz. Bugüne kadar birçok projeye ve ortak işbirliğine imza attık. Tarımsal anlamda her türlü desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Kıbrıs Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’yi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba makamında ağırladı. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Mevkidaşı Şahali’yi ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Fakıbaba, KKTC’nin tarımda daha da güçlü ve etkin olmasının önemine değindi ve “İki ülke arasındaki tarımsal bağları nasıl güçlendirebiliriz ve iki tarım bakanı olarak neler yapmamız gerekir noktasında birlikte hangi çalışmaları yürüteceğimizin detaylarını konuştuk. Şimdi de burada ’Tarım Alanında Teknik, Bilimsel ve Ekonomik İşbirliği Mutabakat Zaptı’nı imzalamak üzere bir araya geldik. Yavru vatan Kıbrıs’ı, ülkemizin bir parçası olarak görüyoruz. Bugüne kadar birçok projeye ve ortak işbirliğine imza attık. Tarımsal anlamda her türlü desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Şimdi imza atacağımız anlaşma ile tarımsal işbirliğimiz daha da güçlenecektir. Anlaşmanın, her iki ülke için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Kıbrıs Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ise, yapılacak işbirliği sayesinde Türkiye ile KKTC arasındaki iyi ilişkilerin daha ileri boyuta taşınması temennilerini dile getirdi. Tarımın toplumun topraklarına kök salmasının toplum açısında büyük bir önem teşkil ettiğinin altını çizen Şahali, bu noktada Türkiye’nin çok önemli mesafeler kat ettiğini dile getirdi. Şahali, KKTC’nın tarımsal potansiyelini geliştirmek için Türkiye’nin teknik ve mali yardımlarından faydalanacak olmanın da önemli olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Türkiye ile KKTC arasındaki “Tarım Alanında Teknik, Bilimsel ve Ekonomik İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum