Türkiye ekonomisine yeni bir kaynak

israil-akdeniz-de-yeni-dogalgaz-alani-buldu-1954098.jpeg

Rosneft’in Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)’de bir doğalgaz boru hattını finanse ederek bu alandaki yatırımlarını genişleteceği belirtildi. Türkiye için bu anlaşma, enerji ihtiyacı büyük olan ekonomisine yeni bir kaynak ve Avrupa’ya gaz sevkinde önemli bir merkez olma imkanı anlamına geliyor.

Rus petrol şirketi Rosneft’in kuzey Irak’ta doğalgaz boru hattı yatırımı yapma konusunda IKBY ile anlaştığı açıklandı.

Bu gelişmeyle  Rusya, 24 Eylül’de yapılacak bağımsızlık referandumu öncesinde, Kuzey Irak’a, Türkiye ve Avrupa’ya doğalgaz ihraç eden önemli bir tedarikçi olmasına yardım yolundaki taahhüdünü güçlendirmiş oluyor.

IKBY, 2014’ten beri Bağdat’taki merkezi hükümetten bağımsız olarak petrol ihraç ediyor. Bu yıl Kuzey Irak’ın alıcı listesine giren Rosneft, yarı özerk Kürt bölgesine, gelecekteki petrol satışları karşılığında yüz milyonlarca dolar kredi veriyor.

Anlaşmaya yakın iki kaynak, yatırımların 1 milyar doların üzerinde olacağını söyledi. Rosneft’in yatırımı bölgede şimdiye kadar orta büyüklükte şirketlerin elinde olan doğalgaz üretimini büyütecek. Üretim bazında dünyanın en büyük kamuya açık petrol şirketi olan Rosneft için anlaşma, uluslararası çaptaki doğalgaz emellerinin gerçekleşmesi yolunda büyük bir katkı olacak.

Anlaşma Türkiye için önemli

Şirket, Avrupa’ya doğal gaz sevkinde, doğalgaz ihracatında Rusya’nın devlet tekeli olan Gazprom’a uzun zamandır rakip olmak istiyor.

Boru hattının, Kuzey Irak’taki kullanıcılara gaz sağlamanın yanı sıra, yılda 30 milyar metreküp doğalgaz taşıması bekleniyor.

IKBY, yıllardır bütçe gelirleri ve petrol ihracatının paylaşımı konusunda uzlaşmazlık yaşadığı Bağdat yönetiminden ayrılmak için 25 Eylül tarihinde bağımsızlık oylaması yapacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum