‘Türkiye 216 ülkeye kimyevi madde ihracatı yapıyor’

thumbs_b_c_ecf193b6d6c7594ae60ac28c6482c15f.jpg

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz, boyasından ham maddesine, tekstilinden mobilyasına kadar kimyanın bütün sektörleri etkilediğini kaydederek, kırışıklığı önlemekten suyun temizlenmesine kadar kimyasalın her şeyde kullanıldığını bildirdi.

Başkan Akyüz, Türkiye’nin ABD’den Rusya’ya, Çin’den Japonya’ya Burundi’den Cape Verde’ye, San Marino’dan Kiribati’ye kadar 216 ülkeye kimyevi madde ihracatı gerçekleştirdiğini vurguladı.

“Ciddi ihracat artışı yaşandı”

Kimya sektörünün yılın 10 ayında ciddi ihracat artışı yaşadığını dile getiren Akyüz, ocak-ekim döneminde 2016’nın aynı periyoduna göre yüzde 15,60’lık artışla 13 milyar 338 milyon 739 bin dolar ihracat gerçekleştirdiğini aktardı. Akyüz, yıl sonu hedeflerinin 16 milyar dolar olduğunu bildirdi.

“En yüksek gelir plastik ve mamüllerinden”

Türkiye’nin kimya sektöründe en yüksek ihracatı 4 milyar 350 milyon dolarla plastik ve mamülleri alanında yaptığını belirten Akyüz, mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünleri alanında 3 milyar 67 milyon dolarlık, anorganik kimyasallarda 1 milyar 58 milyon dolar, kauçuk ve kauçuk eşyada 1 milyar 38 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini aktardı.

“AB kalitesinde Çin fiyatları ile üretiyoruz”

Yılı 16 milyar dolar civarında bir ihracatla kapatacaklarına işaret eden Akyüz, gelecek yıl yüzde 15’lik artışla 18 milyar dolar ihracat yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Akyüz, “Avrupa Birliği kalitesinde, Çin fiyatları ile ürün üretebiliyoruz. Markalaşmaya da artık ciddi önem veriyoruz. Yurt dışı tanıtım çalışmalarını çok profesyonel yürütüyoruz. Uluslararası fuarlara çok yüksek sayıda firmalarla katılıp sektörümüzü tanıtıyoruz.” diye konuştu.

“Kozmetikte büyüme devam edecek”

Kozmetik sektöründe ofis-mağaza desteklerinden faydalanarak İngiltere’de, Avrupa’da çok ciddi yapılanma içerisine giren ve mağaza açan Türk şirketlerin olduğunu kaydeden Akyüz, şöyle konuştu:

“Bu şirketler yakında yurt dışında yabancı firmaları satın alabilir. Kozmetik sektörü hala büyüme içerisinde ve bu büyüme sürecek.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum