Türk ve Güney Koreli müteahhitler arasında işbirliği

DnDJd4MWsAAqwIz.jpg

Yaklaşık 500 milyar doları bulan dünya inşaat pazarından daha fazla pay alabilmek için, sektörün önde gelen iki ülkesi Türkiye ve Güney Kore müteahhitleri mutabakat zaptı imzalandı. İmzalar Türkiye Müteahhitler Birliği ile Güney Kore Müteahhitler Birliği (CAK) arasında atıldı.

2011-2018 yılları arasında Güney Kore ve Türkiye’nin 25 milyar dolarlık ortak proje üstlendiği bilgisini veren Mithat Yenigün, protokol kapsamında işbirliğinin artacağını, üye firmaların birbirlerinin faaliyetlerini daha yakından takip edebileceğini ifade etti. Aynı zamanda finansal ve teknolojik kapasitelerin de birleştirme imkanının değerlendirileceğini vurgulayan Yenigün, “Ortaklığımız Sahra Altı Afrika başta olmak üzere, Orta Doğu ve Avrasya ülkeleri ile Hindistan gibi pek çok pazarda yeni projeler yaratmamıza olanak sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Ağustos sonu itibarıyla Türk müteahhitlerinin yurt dışında üstlendikleri iş tutarının 11 milyar dolara ulaştığının bilgisini veren Mithat Yenigün, “Artış eğilimindeki enerji fiyatları ve hedef pazarlardaki fırsatların etkisiyle yıllık iş tutarımızın bu yılın sonunda yeniden 20 milyar dolar düzeyine çıkmasını bekliyoruz.” dedi.

“Atatürk’ün kurduğu Türkiye büyük ilerleme kaydetti”

Güney Kore Müteahhitler Birliği (CAK)Başkanı Joo Hyun Yoo, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye’nin bugüne kadar önemli bir büyüme kaydettiğini ifade etti. Büyük potansiyel taşıyan Türkiye’nin özellikli inşaat sanayinde küresel güç haline geldiğine vurgu yapan Yoo, işbirliğinin küresel inşaat pazarındaki konumu güçlendireceğini söyledi.

Güney Kore Büyükelçisi Hong-Ghi Choi ise 60 yıldır devam eden diplomatik ilişkiler çerçevesinde ortaklığın, başta savunma sanayi olmak üzere siyasi, ekonomik ve kültürel boyutta önemli derinlik kazandığını anlattı. Choi, bu ortaklığın mevcut işbirliğini daha üst düzeye taşıyacağını, Türkiye ve Güney Kore’nin refahına katkıda bulunacağını belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum