Türk narenciyesi Rusya'da kriz öncesi seviyenin de üzerinde

turk-narenciyesi-rusyada-kriz-oncesi-seviyenin-de-uzerinde_3a3fe3b.jpg

MOSKOVA (AA) – Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, Rusya’nın Türk narenciye ürünlerine yönelik kısıtlamaları kaldırmasıyla, bu ülkeye ihracatta kriz öncesi seviyelerin de üzerine çıkıldığını vurgulayarak, “Sebze ürünlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılması da her iki ülkenin çıkarı açısından büyük önem arz ediyor.“ dedi.

AA muhabirine, narenciye sektörüyle ilgili son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Kavak, Türk tarımında son 12 yılda devrim niteliğinde gelişmelerin yaşandığını söyledi.

Türk narenciye sektöründe yapılan atılımlarla bütün dünyaya kaliteli ürün ihraç edilmeye başlandığına işaret eden Kavak, “Türk tarımı bugün kendini tamamen yenilemiş durumda ve hem kalite hem de pazara hızlı girilmesi açısından, artık dünya standartlarının üzerine çıkmayı başardık.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın geçtiğimiz yıl Türk narenciye ürünlerine uyguladığı kısıtlamalar sonrasında, mevcut pazarlardaki payın artırılmasına yönelik çalışmalara hız verdiklerini anlatan Kavak, bu sayede Uzak Doğu, Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu gibi bölgelerde artan pazar payları sayesinde Rusya nedeniyle yaşanan kaybın önemli oranda azaltıldığını anlattı.

“Narenciye sektörü rahat bir nefes aldı”

Kavak, Rusya pazarının ise Türk narenciyesi açısından önemli bir pazar olduğunu hatırlatarak, “Rusya’nın Türk narenciye ürünlerine yönelik kısıtlamaları kaldırmasıyla, ihracatta kriz öncesi seviyenin de üzerine çıktık.” dedi.

Türk hükümetinin girişimleri sayesinde kalkan kısıtlamaların ardından sektörün rahat bir nefes aldığını dile getiren Kavak, “Bu sevindirici bir gelişme ancak kısıtlamalar hala bazı sebze ürünlerine yönelik devam ediyor. Bunların da kaldırılması için hükümet nezdinde tüm girişimler sürmekte.” ifadelerini kullandı.

Rus halkının meyve ve sebzeyi daha ucuza tüketmesi açısından Türk tarım ürünlerine kısıtlamaların kaldırılmasının gerektiğini belirten Kavak, bu yönde atılacak bir adımın iki ülkenin de çıkarına olacağının altını çizdi.

Muhabir: Emre Gürkan Abay

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum