Türk Lirası kazançlarını geri verdi

443582.jpg

Türkiye piyasalarında yaklaşık iki haftadır satış baskısına neden olan İstanbul seçimlerine ilişkin belirsizliğin ortadan kalkacağı algısı ve ABD ile ilişkilerde kötümser beklentilerin nispeten azalmasıyla kur dün sert gerilemişti.

TL, seçimlerden neredeyse üç hafta geçmesi ardından dün benzer para birimlerinden pozitif ayrışırken, BIST 100 endeksi yüzde 1.44 yükseldi. Tahvil bono piyasalarında 10 yıllık tahvil getirisi 124 baz puan gerilerken, CDS ve eurobond getirileri de düştü.

Dolar/TL bu hafta 22 Mart’tan beri ilk kez 5.8250’nin üzerini test ettikten sonra beklentilerden iyi gelen Çin verileri ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik kötümser beklentilerin nispeten azalmasıyla dün 5.7100’a kadar geriledi.

Ancak kur bu seviyelerde kalıcı olamadı ve bu sabah itibarıyla yeniden 5.80’e doğru yükseldi. Dolar/TL saat 09:36’da 5.7890 seviyesindeydi. Aynı saatte euro/TL 6.5610’dan işlem gördü.

İptal başvurusu tedirginliğe neden oluyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde en yüksek oyu alan Millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu dün mazbatasını aldı ve devir teslim töreni ile birlikte görevine başladı. Ancak AK Parti’nin İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin başvurusu endişelerin tam olarak ortadan kalkmaması ve piyasa tepkisinin geçici olmasına neden oluyor.

Bankacılar piyasadaki tedirginliğin ana nedeninin seçimler olduğunu belirterek İstanbul seçimlerinin Haziran’da tekrar edilme olasılığının ekonomide planlanan reformlarda ve belirsizliğin devamı konusunda “iki kayıp ay daha” anlamına geldiğini belirtiyorlardı.

Merkez Bankası rezervlerine ilişkin sorular

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Yerel seçimleri arkada bırakabilmek ve belirsizliklerin tamamen ortadan kalkması piyasa açısından çok önemli. Dünkü piyasa tepkisine pozitif ayrışmanın kuvvetine özellikle de tahvil getirilerindeki düşüşün büyüklüğüne bakarsanız bunun ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz” dedi ve ekledi:

“Öte yandan piyasalarda endişeler de devam ediyor. TCMB rezervlerine ilişkin endişelerin bugün Financial Times haberi ile birlikte arttığını görebiliyoruz. Rezervler çok iyi konumda diyemeyiz ancak son dönemde birbirinden farklı haberler yorumlar konunun tam olarak iyi bir şekilde analiz edilemediğini anlatılamadığını, hesaplanamadığını gösteriyor.”

Financial Times’da yer alan bir haberde TCMB’nin döviz rezervlerini kısa vadeli borçlanarak artırdığı bildirildi.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum