Türk Eximbank faiz swapı işlemlerine başlayacak

2126326_720x360.jpg

Ekonomi Bakanlığı, Türk Eximbank’ın 9 Temmuz 2018 tarihinde faiz swapı işlemlerine başlayacağını duyurdu.

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı yaptığı açıklamada, Türk Eximbank’ın faiz swapı işlemlerinden teminat haricinde hiçbir komisyon ve masraf talep etmeden 9 Temmuz 2018 tarihinde faiz swapı işlemlerine başlayacağını duyurdu.

İhracatçıların kur riskine karşı korumak için döviz kuru opsiyon ve forward işlemleri hizmeti sunan Eximbank’ın, bu defa ihracatçıları faiz riskine karşı korumak için dolar, euro ve yoğun işlem gören diğer para birimlerinde değişken-sabit faiz swapı işlemi hizmeti de sunmaya başladığı kaydedilen açıklamada; “Özellikle euro cinsinden faiz oranları tarihi düşük seviyelerde olup, bu seviyelerden uzun vadeli değişken faizli borçlarını sabit faize dönüştürmeyi düşünen ihracatçılar açısından konjonktür uygun görünmektedir. Söz konusu hizmetten yararlanmak için ihracatçı firmanın Türk Eximbank’ta firma bilgilerinin kayıtlı olması, türev işlem limitinin tahsis edilmesi ve gerekli teminatların Bankaya verilmiş olması gerekmektedir.” denildi.

Türk Eximbank faiz swapı işlemlerini rekabetçi fiyatlarla yapacak ve faiz swapı işlemlerinden teminat haricinde hiçbir komisyon ve masraf talep etmeyecek. Banka, faiz swapı işlemlerine 9 Temmuz 2018 tarihinde başlayacak. Ayrıca; banka ihracatçıların talep ve ihtiyaçları doğrultusunda, faiz ve kur riskini yönetmelerine yardımcı olmak amacıyla, ürün yelpazesini genişletmeye ve alternatifler sunmaya devam edecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum