Turizmde yeni hedef nitelikli turist

antalya_daki_turizm_kaynakli_canlilik_fiyatlara_yansidi_h333988_75254.jpg

Turizm Bakanı Ersoy, Türkiye’de bu sene rekor seviyede turist ağırlanacağının altını çizerek, “Ancak artık hedefimiz sayıları yakalamak değil, daha nitelikli turiste yöneliyoruz. Her gelen turistin konaklama dışı harcamalarının artması için yoğun bir çalışma içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye Festivali”nin açılışını gerçekleştirmek üzere geldiği Rusya’nın başkenti Moskova’da turizme dair önemli açıkmalarda bulundu.

Avrupa’da birçok ülkede Türkiye’ye yönelik politik bakışta yumuşama yaşandığını belirten Ersoy, “Onlar da bazı gerçekleri görmeye başladılar. Bu da zaten turist trafiğine yansıyor. Avrupa’dan da çok ciddi artışlar var. Şu andaki uçak planlamaları doğrultusunda, önümüzdeki sene de çok umutlu gözüküyor.” dedi.

Türkiye’yi bu yıl ziyaret eden Rus turist sayısında ilk 6 ayda son derece iyi bir artışın yaşandığına dikkat çeken Ersoy, “Yılın ilk yarısında yüzde 40’lık bir artış var. Bu gidişatın böyle devam etmesini bekliyoruz. Sezon sonuna kadar böyle devam ederse 6 milyon rakamını yakalayacakmışız gibi görünüyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye yönelik turistik ziyaretlerin önemli bir ivme yakaladığını vurgulayan Ersoy sözlerinde, “Türkiye’de bu sene rekor seviyede turist sayısını yakalayacağız. Ancak artık hedefimiz sayıları yakalamak değil, daha nitelikli turiste yöneliyoruz. Her gelen turistin konaklama dışı harcamalarının artması için çalışma içerisindeyiz. Gidişatı iyi görüyoruz.” değerlendirmesine yer verdi.

“Türkiye ve Rusya arasında iş birliği artacak”
Ersoy, gelecek yıl Türkiye ve Rusya arasında düzenlenecek Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı’na ilişki hazırlıklara da dikkat çekerek, “Çok daha etkin aktivitelerle başlayacağız. Ciddi konsantre oluyoruz. 2019’da Türkiye ve Rusya arasındaki iş birliğimizin hem kültürel hem siyasi hem de halklar arasında fazlasıyla artacağını düşünüyorum.” dedi.

Booking.com’a ilişkin sürecin çözümü için ise şirketin atması gereken adımlar olduğunu belirten Ersoy, “Sorunun temelinde Booking.com’un kendisi yatıyor çünkü kendisi ısrarla ‘Ben Türkiye’de vergi ödemeyeceğim’ diyor. Booking.com’un bakış açısını değiştirmesi gerekiyor.” şeklinde ifade etti.

Kaynak: AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum