TGDF’den “Gıda Savunması” eğitimi

tgdf-logo-gidahatti.jpg

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, 14 Aralık’ta ABD’ye ihracatta bir ön koşul haline gelen Gıda Savunması konusunda sektörde farkındalığı artırmak amacıyla eğitim programı düzenleyeceklerini bildirdi.

Kopuz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, küresel gıda ticaretinin giderek arttığı bu dönemde, ihracat pazarlarında yer alabilmek için gıdaların ülkelerin ulusal standartları ve uluslararası kabul görmüş standartlarda üretilerek satışa sunulmasının büyük önem taşıdığı kaydedildi.

Şemsi Kopuz, bu kapsamda, gıdaların, üretimden dağıtıma kadar tüm süreç boyunca içeriden ya da dışarıdan karşı karşıya kalabileceği olası risk ve tehditlerin bertaraf edilmesine yönelik önlemleri içeren Gıda Savunması kavramının, başta ABD olmak üzere dünyada giderek yerleştiğini dile getirdi.

ABD’de bütüncül bir gıda savunma ihtiyacı sonucu gündeme gelen ve gıda savunmasına yönelik kurallar içeren Gıda Güvenliği Modernizasyon Kanunu’nun (FSMA), 1 Ocak 2018’den itibaren yürürlüğe gireceğini aktaran Kopuz, kanunun yürürlüğe girmesiyle ABD’ye gıda ihracatı yapan firmaların Gıda Savunması Planları olması gerekeceğini aktardı.

 

– “Önlem alan firmalar ihracatta avantaj elde edecek

 

TGDF’nin ABD’ye ihracatta bir ön koşul haline gelen Gıda Savunması konusunda sektörde farkındalığı artırmak amacıyla bir eğitim programı düzenleyeceğini aktaran Kopuz, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı iş birliği ile gerçekleştirilecek Gıda Savunması Eğitim Programı, 14 Aralık’ta Mercure Otel İstanbul’da yapılacak.
ABD’nin gıda savunması alanında 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe koyacağı kuralların, bu ülkeye ihracatta büyük sıkıntılar oluşturacağını söyledi.

Sektör olarak gündeme aldığımız gıda savunmasına yönelik önlemler alan firmalar, sadece ABD değil, diğer ülkelere ihracatlarında da büyük avantaj elde edecekler. Firmalarımız ABD’ye ihracatta sorun yaşamamaları için gıda savunması konusunda aksiyon almalı. TGDF olarak, gıda savunması konusunda sektörümüzde farkındalığı artırmak ve firmaları gelişmeler konusunda bilgilendirmek amacıyla bu eğitimi düzenliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum