TESK Başkanı Palandöken: Esnafın kira stopajı düşecek

tesk-baskani-palandoken-esnafin-kira-stopaji-dusecek-417174-5.jpg

Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası’nın 26. Olağan Kongresi’ne katılan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, burada yaptığı konuşmada, dükkânı kira olan esnaftan yüzde 25 oranında alınan stopajın daha aşağı çekileceğini açıkladı. Palandöken, ÖTV’nin indirilmesi ile ilgili bir çalışma yaptıklarını da kaydetti.

‘1,5 yıldır yönetmelikleri bekliyoruz’
Bakkalların sorunlarına da değinen Palandöken, “Sokak aralarına kadar zincir marketler girdi. Çözümü nasıl olacak? Kanunla olacak. Müracaat ettik, Anayasa Mahkemesi’ne götürdük. Hatta perakende yasasını da çıkarttık. 1.5 yıldır perakende yasasının yönetmeliklerini bekliyoruz. Sokak arasına gelip senin dükkânının yanında dükkan açılmasının önlenmesi için işyeri açma ruhsatını da 2019 yılından sonra meslek odalarına verdik. Bu haksız rekabet ortadan kalkacak. Yönetmelikler çıkacak ve bakkal kardeşlerim bu işten kurtulacak” diye konuştu.

‘Tekeller yüksek cezadan kurtulacak’
Palandöken, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Alkol satanlar ‘bizim halimiz ne olacak?’ diyor. Akşam saat 22.00’den sonra dükkâna geliyor, tutanağı tutuyor ve bir tane bira sattıysan 36 bin lira ceza ödüyorsun. Dükkândaki malın tamamını verse 36 bin lira değil. Sen uyuşturucu madde mi satıyorsun? Bonzai satana bile 167 lira Kabahatler Kanunu’na göre ceza kesiyorlar. Siz ruhsatlı dükkânınızda bir müşterinize 22.00’den sonra satış yaptınız, 36 bin lira. Bundan sonra biraz daha rahat edeceksiniz. Önümüzdeki günlerde bunlara hep birlikte şahit olacaksınız.”

Halk ekmeklerin artık büfelerde de satılması yönünde bir talep olduğunu da söyleyen Palandöken, “Bunu size soracağız. Özel fırınlardan aldığınız gibi kâr marjı yüksek değil, ama netice itibariyle ekmek almaya gelen başka şeyler de alır. Bundan sonra da sizin talepleriniz ne olursa olsun ben o talepler için çalışmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

Birgün

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum