TEPAV Perakende güveninde 13 ay sonra bir ilk

389444.jpg

TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE) ekim ayında -16,6 puan değerini aldı. Endeks, bir önceki aya göre 2,1 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 0,3 puanlık bir yükseliş kaydetti.

Böylelikle Eylül 2016’dan bu yana yıllık değişimde ilk defa artış yaşayan TEPE, Ekim 2017’de Ekim 2016 seviyesini yakalamış oldu.

Yıllık artışın sınırlı kalmasında geçtiğimiz 3 ayda işlerin gelişimindeki düşüş etkili oldu. “Mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” sektörü, ekim ayında perakende güveninde en çok artış gösteren sektör oldu. AB-28 ve Euro Bölgesi ile karşılaştırıldığında Türkiye geçen yıla göre daha kötü performans sergiledi.

Perakende güveni geçen aya kıyasla arttı

Ekim ayında -16,6 puan değerini alan TEPE, geçen yılın aynı dönemine göre 0,3 puan, geçen aya göre ise 2,1 puan arttı. TEPE değerinin geçen yıla göre sınırlı artışında, önümüzdeki 3 ayda satış beklentisinin iyileşmesine rağmen, işlerin geçtiğimiz 3 aydaki durumunun kötüleşmesi etkili olurken; bir önceki aya göre artmasında ise önümüzdeki 3 ayda satış beklentisinin iyileşmesi etkili oldu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum