TEB’in kredi yoluyla ekonomiye desteği 60 milyar TL’ye ulaştı

1501255139_TEB_Bina_G__rseli.jpg

TEB’in aktif büyüklüğü 80,4 milyar TL’ye, kredi yoluyla ekonomiye desteği 60 milyar TL’ye ulaştı

30 Haziran 2017 tarihi itibarıyla Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) aktif toplamı 80.4 milyar TL’ye ulaşırken, net kârı 589.7 milyon TL olarak gerçekleşti. TEB’in ekonomiye ve müşterilerine sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan krediler 2017 yılının ilk altı ayında toplam aktiflerinin %75’ini oluşturdu. Toplam 60 milyar TL’lik kredilerin yarıya yakını Türkiye ekonomisinin lokomotifi KOBİ’lere kullandırıldı. 2017 yılında 90. yılını kutlayan TEB, ‘İyi Banka’ vizyonuyla çalışarak ekonomiye verdiği desteğini bir kez daha göstermiş oldu.

Her dönem olduğu gibi risk yönetimine ve aktif kalitesine öncelik veren TEB’in 2017 yılının
ikinci çeyreğinde takipteki kredilerinin oranı %3.17 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde toplam mevduat ise %4 oranında artarak 51.6 milyar TL’ye ulaştı. İstikrarlı büyümesini güçlü sermaye yapısıyla birlikte sürdüren TEB’in özkaynakları %8 oranında artarak 8.4 milyar TL’ye ulaşırken, sermaye yeterlilik rasyosu ise %16.71 olarak gerçekleşti.

Sektörde bir ilk: TEB KOBİ Akademi Endüstri 4.0 Buluşmaları

KOBİ’lerin küresel anlamda rekabet edebilmeleri ve ‘Endüstri 4.0’ kavramına adapte olabilmeleri amacıyla TEB KOBİ Akademi çatısı altında Endüstri 4.0 buluşmaları düzenlenmeye başladı. İlk ikisi İstanbul ve İzmir de gerçekleşen ‘TEB KOBİ Akademi Endüstri 4.0 Buluşmaları’ ile gelişen teknolojiyle birlikte sanayinin de dijitalleştiği günümüzde KOBİ’lerin farkındalık seviyesinin artırılması hedefleniyor.

Geleceğin KOBİ’leri girişimciler için yenilikçi programlar

İhracat potansiyeli olan projeleri ve iş fikrine sahip girişimcileri desteklemek için TEB ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ortaklaşa hayata geçirilen TİM-TEB Girişim Evleri çatısı altında, henüz iş fikri olmayan ya da mevcut iş fikrini geliştirmek isteyen, girişimci olmak ve tasarımcı düşünce yöntemlerini öğrenmek isteyen üniversite öğrencilerine yönelik ‘Wake Up’ programı geliştirildi. Program kapsamında öğrencilere iş fikrinin nasıl bulunabileceği/geliştirilebileceği ve doğru ürün/müşteri uyumunun nasıl yakalanacağını konusunda bilgiler aktarılıyor. Bu sayede öğrenciler girişimcilik serüvenine bir adım önde başlayarak henüz iş fikri aşamasında iken girişimcilik ekosistemine giriş, ticarileşme, pazar ihtiyaçlarının doğru analiz edilmesi, müşteri hedef kitlesinin doğru seçilmesi gibi kritik adımları TİM-TEB Girişim Evi ile birlikte öğreniyor.

İhracat yapan teknolojik firmalara özel eğitim programları

TİM-TEB Girişim Evleri’nin bulunduğu illerde teknoloji şirketlerinin büyüme ve ihracata yönelme dönemlerinde ihtiyaçlarına yönelik başvurabilecekleri merkez olması için alanında uzman eğitmenler tarafından büyüme yönetimi, dış ticaret ve inovasyon konularında eğitimler düzenleniyor. Bu kapsamda İhracatçı Birlikleri’nde ‘Stratejik Büyüme Ve Kurumsal Gelişim’, ‘Şirketlerde Verimlilik İzleme Ve Geliştirme Uygulamaları’, ‘Şirketlerde Pratik Stratejik Yönetim Uygulamaları’ hakkında Nisan, Mayıs, Haziran aylarında 4 farklı ilde (Edirne, Trabzon, Mersin, İzmir) toplam 135 kişiye 20 saat eğitim verildi.

Tarım üreticilerine özel hizmetler ve kurumsal işbirlikleri

2007 yılından bu yana Tarım Bankacılığı alanında sunduğu ürün ve hizmetlerle üreticilerin yanında olan TEB, üreticilerin hayatını kolaylaştırmak için yeni fırsatlar sunmaya ve iş birlikleri geliştirmeye devam ediyor. Petrol Ofisi ve İGSAŞ ile geliştirilen işbirliğiyle anlaşmalı firmalardan TEB Harman Kart ile alışveriş yapan üreticiler, faizsiz dönem avantajı ve ödeme zamanlarını hasat dönemine uygun olarak belirleme gibi imkânlardan yararlanabiliyor.

TEB Kadın Bankacılığı, Avrupa’nın en müşteri odaklı ilk 10 kurumu arasında

Türkiye’de ilk kez banka bünyesinde ayrı bir departman oluşturarak kadın patronların iş hayatındaki ihtiyaçlarını bütünlüklü bir hizmet anlayışıyla ele alan TEB, Kadın Bankacılığı çatısı altındaki çalışmalarıyla Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden olan European Business Awards tarafından ödüle layık görüldü. 34 ülkeden 33 binden fazla firmanın başvurduğu European Business Awards’ta TEB, ‘müşteri odaklılığı’ kategorisinde Ruban d’Honneur (Onur Kurdelası) almayı başaran tek Türk bankası olurken, Avrupa’nın en müşteri odaklı kurumları arasında yerini aldı.

CEPTETEB’den iki yeni hizmet

TEB, CEPTETEB dijital bankacılık platformu ile 2017 yılı ikinci çeyrek itibarıyla 420 bin müşteriye ulaştı. Türkiye’nin en hızlı büyüyen dijital bankacılık platformlarından biri olan ve müşterilerin hayatını kolaylaştıran yeni ürün ve hizmetler sunan CEPTETEB, bu dönemde Türkiye’de bir ilk olan ve şubeye gerek kalmadan tüm süreçleri dijital ortamda tamamlanan CEPTETEB Konut Kredisi ürününü hayata geçirdi. Ayrıca bu dönemde CEPTETEB dijital bankacılığının hayata geçirdiği bir diğer yenilik olan ‘Finans Koçu’ özelliğiyle, müşteriler bütçelerini dijital ortamda kontrol ederek yönetebiliyor, kısa ve uzun vadeli tasarruf hedeflerini grafiksel gösterimler ile takip edebiliyor.

2017 yılı 2. çeyrek sonunda online bankacılığı aktif olarak kullanan müşterin oranı, TEB müşterilerinin %40’ına ulaştı.

TEB, 4. kez Avrupa ve Türkiye’nin en iyi işveren seçildi

Şirketlerin insan kaynakları politika ve uygulamalarını 1991 yılından bu yana değerlendiren dünyanın saygın kuruluşlarından Top Employers Institute, TEB’i 4. kez Avrupa ve Türkiye’nin En İyi İşvereni olarak tescil etti. Bu başarının yanı sıra, TEB, ‘En İyi İşyeri olma’ hedefiyle 5 yıl önce sistematik bir yaklaşımla başlattığı çalışmalarla, GPTW-Great Place to Work Programı kapsamında geldiği noktada, çalışan memnuniyetini 26 puan artırarak sektörün çalışanına en çok değer veren kurumu olarak anılmaya başlandı. TEB, geçen yıl yapılan değerlendirmede de Great Place to Work en iyi işverenler listesine giren Türkiye’deki ilk ve tek banka oldu.

TEB Kurumsal’dan lisanslı depoculuk ELÜS finansmanı hizmeti

Türkiye’nin ilk özel lisanslı deposunda matbu ürün senedi karşılığında ilk finansman işlemini gerçekleştiren TEB, Elektronik Ürün Senedi’ne (ELÜS) geçiş sonrasında, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre sistem altyapısını geliştirdi. TEB, halihazırda öncülük ettiği emtia finansmanındaki tecrübeleri ışığında, lisanslı depoculuk ELÜS finansmanı hizmetini sunmaya başladı.

TEB Kurumsal Bankacılık, TEB Dış Ticaret Merkezleri olarak Haziran ayında da Afrika bölgesinde iş yapan müşterilerine yönelik ‘Afrika Günü’ etkinliği düzenledi. Etkinlikte, BNP Paribas IRB’nin Afrika Uzmanları ve Hukuk Firması GIDE’den avukatlar Afrika’da iş yaparken dikkatli olunması gereken hususları ve sadece Afrika ile iş yaparken değil, bütün dünyada dış ticaret işlemlerinde BNP Paribas ağını kullanmanın avantajlarını katılımcılarla paylaştı.

30 Haziran 2017 Tarihli Finansal Sonuçlara İlişkin Seçilmiş Göstergeler:

Net kar: 589.7 milyon TL Toplam mevduat: 51.6 milyar TL
Toplam aktifler: 80.4 milyar TL Toplam krediler: 59.96 milyar TL
Sermaye yeterlilik rasyosu: %16.71 Takipteki kredi oranı: % 3.17
Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum