TCMB: Toparlanma eğilimi sürecek

tcnb-istikrar.jpg

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu’nda finansal sistemi destekleyici makroihtiyati politikalar, maliye politikası ve kredi teşviklerinin katkısıyla toparlanma eğiliminin 2017 yılında da süreceği belirtildi. Türk bankacılık sisteminin risklere karşı dayanıklı olduğu da paylaşıldı.

Merkez Bankası ‘Finansal İstikrar Raporu’nu açıkladı. Teşvik e tedbirlerin katkısıyla ekonomik faaliyete ilişkin aşağı yönlü riskler önemli ölçüde azaldığını belirten TCMB, finansal sistemi destekleyici makroihtiyati politikalar, maliye politikası ve kredi teşviklerinin katkısıyla toparlanma eğiliminin 2017 yılında da süreceğini öngördü.

Raporun ‘Genel Değerlendirme’ bölümünde, şu değerlendirmelere yer verildi: “2016 yılı Kasım ayı Finansal İstikrar Raporu’ndan bu yana, küresel ekonomik faaliyette ivmelenme ve istikrarı artan bir küresel finansal ortam gözlenmiştir. Yurt içinde ise, alınan teşvik ve tedbirlerin katkısıyla ekonomik faaliyete ilişkin aşağı yönlü riskler önemli ölçüde azalmıştır. İktisadi faaliyet 2016 yılının son çeyreğinde bir önceki dönemdeki kayıplarını telafi ederken finansal sistemi destekleyici makroihtiyati politikalar, maliye politikası ve kredi teşviklerinin katkısıyla toparlanma eğiliminin 2017 yılında da süreceği tahmin edilmektedir. Alınan tedbir ve teşvikler, kredi kanalının sağlıklı işleyişini destekleyerek finansal istikrara da katkı sağlamaktadır.

FİNANSAL İSTİKRAR RAPORU için tıklayın!

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum