TCMB enflasyonda temel mallara dikkat çekti

2271953_620x349.jpg
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayı enflasyonunda artışta temel malların katkısına dikkat çekti.

TCMB’nin yayımladığı aylık fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde yıllık enflasyondaki artışın ana belirleyicisinin temel mallar olduğu, dayanıklı mal ve giyim gruplarındaki ayrışmanın sürdüğü belirtildi.

Dayanıklı mallarda birikimli döviz kuru etkileri, talep koşulları ve uluslararası metal fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak fiyat artışlarının alt kalemler genelinde güçlü seyrettiği ifade edilirken bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonu ve eğilimlerinin yükseldiği söylendi.

Bu dönemde petrol fiyatlarındaki artışla birlikte enerji enflasyonunun yükseldiği, hizmet enflasyonundaki artışın görece sınırlı kaldığı belirtildi.

TCMB gıda grubunda yıllık enflasyonun baz etkisiyle sınırlı ölçüde gerilediği bunun yanında temel girdi niteliğindeki tarımsal emtia fiyatlarındaki gelişmelerin de etkisiyle fiyatların artış eğilimini sürdürdüğü vurgulandı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Aralık ayında tüketici fiyat endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,6, bir önceki aya göre yüzde 1,25 arttı.

Aralık’ta üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 25,15, aylık bazda ise yüzde 2,36 arttı.

Verilere göre çekirdek enflasyon Aralık’ta yüzde 14,30 olarak kaydedildi.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum