S&P Kıbrıs Rum Kesimi’nin notunu yükseltti

1030876117-1.jpg

Not artırımlarında siyasi davranmakla suçlanan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), kamu borcunun GSYH’sine oranı yüzde 99,7 olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin kredi notunu “BB+” seviyesinden, “BBB-” olan “yatırım yapılabilir” seviyeye yükseltti. Kredi notu görünümünün ise “durağan” olarak belirlendiği kayıtlara geçti.

Standard & Poor’s gelecek iki yıl içerisinde Rum Kesimi’nin kredi notunu bir kez daha artırmayı değerlendirebileceğini de duyurdu.

Kıbrıs Rum Kesimi, özel sektör borcunun GSYH’ye yüzde 240 düzeyindeki oranı ile de Avrupa’nın bu kalemde en borçlu ülkeleri arasında bulunuyor. Ayrıca, bu yılın mart ayı itibarıyla Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki bankaların toplam kredileri içerisindeki batık kredilerin payı toplam 19,9 milyar euro ile yüzde 43 seviyesinde bulunuyor.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, 2013 yılında 10 milyar euroluk bir kurtarma paketi için Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) oluşan Troyka’nın kapısını çalmıştı.

Uluslararası kredi kuruluşları birçok kesim tarafından not konusunda siyasi davranmakla suçlanıyor. Türkiye, S&P ile 2013 yılında anlaşmasını sona erdirmişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum