Sıradaki zam haberi akaryakıt mı?

akaryakıt.jpg

Seçimlerin tamamlanmasının ardından zam haberleri başladı. Öncelikle tütün ürünlerinde vergi ayarlaması ile görülen fiyat artışının ardından Avrasya köprüsü geçiş ücretlerinin de arttıldığı açıklandı. Doğal gaz fiyatlarında da petrol fiyatlarındaki artış ve TL’nin değer kaybına bağlı olarak %20’ye yakın zam gelmesi bekleniyor.

Bu zam haberleri sürerken 17 Mayıs’ta Bakanlar Kurulu kararı ile akaryakıtta uygulanan otomatik ayarlamaya gözler çevrildi. Petrol fiyatlarındaki artış ve TL’nin hızlı değer kaybı ile litresi 6,24 TL’ye ulaşan 95 oktan benzin başta olmak üzere tüm akaryakıt fiyatları sabitlenip, gelen zamlar ya da indirimlerin ÖTV oranı ayarlaması ile tükeyiciye yansıtılmamasına karar verilmişti.

O tarihten bu yana yapılan ayarlamalar ile 95 oktan benzinde toplamda 19 kuruşa yakın zam ÖTV indirimi ile tüketiciye yansıtılmamıştı. Motorinde ise ÖTV indirimi 17 Mayıs’tan bu yana 17 kuruş oldu.

Akaryakıt fiyatlarında eski sisteme dönülmesi halinde litresi 6,24 TL olan 95 oktan benzinin litre fiyatının 6,43 TL’ye çıkması, motorinin ise fiyatının 5,66 TL’den 5,83 TL’ye çıkması bekleniyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum