Şimşek: ‘Afrin’ yabancı yatırımcının gündemi değil

imşek.jpg

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Davos Zirvesi’nde BloombergHT’ye açıklamada bulundu.  

Zeytin Dalı Harekatı’nı değerlendiren Şimşek, “Türkiye meşru müdafa hakkını kullanıyor, Birleşmiş Milletler normalarına göre hareket ediyor. Bizim tek yaptığımız terör örgütüyle mücadele” dedi. Şimşek, dün akşama kadar yatırımcılarla toplantılar yaptığını belirterek, “Hiçbirinde Afrin konusu gündeme gelmedi” diye konuştu.

Önümüzdeki dönemde bu konunun bir miktar istismarının olası olduğunu bildiren Şimşek,”Ama Türkiye güçlü bir şekilde yoluna devam edecek, ekonomiye etkisini sınırlı görüyorum” değerlendirmesini yaptı.

“Gümrük Birliği için orta vadede iyimserim”

Orta vadede Gümrük Birliği’nin güncellenmesi için iyimser olduğunu ifade eden Şimşek, “Kısa vadede Avrupa’nın rasyonel davranmadığını düşünüyorum. Avrupa Komisyonu oy birliğiyle Gümrük Birliği’nin genişletilmesine karar verdi fakat bazı ülkelerle siyasi gerilimler araya girdi. Şimdi orada da iyileşme var. Almanya’yla iyi bir diyalog içerisindeyiz. Hollanda ve Avusturya’yla da umarım pozitif trende girer. Biz kimseyle sorun yaşamak istemiyoruz. Teröre karşı ilkeli tutum istiyoruz” dedi.

“İkiz açık vermek istemiyoruz”

Türkiye’nin mali alanının çok güçlü olduğunu belirten Mehmet Şimşek, “Mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz, geçen sene de vermedik. İkiz açık vermek istemiyoruz, zaten caria çığımız var, bütçede bu alanı koruyacağız” diye konuştu ve ekledi: Reform yapacağız, 2018’den de umutluyum, Türkiye’nin mali alanı var, bu türk gelişmelerin etkisinin sınırlı olacağını düşünüyorum.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum