Serbest ticaret anlaşması, 19 milyar dolarlık ticaret hacmini şahlandırır

stalar-dis-ticareti-yuzde-50-artirdi-76926-23022015115035-1.jpg

Turkish Heritage Organization (THO) Başkanı Ali Çınar, ABD Kongre üyesi Alex Mooney’in Türkiye ve ABD arasında ikili serbest ticaret anlaşma gerçekleştirilmesini öngören bir tasarı sunmasını, “Çok faydalı bir ilk adım ve iki ülke arasındaki 19 milyar dolarlık ticaret hacmini artıracak bir hamle” olarak niteledi.

ABD Kongresinin Türk Dostluk Grubu üyelerinden Alex Mooney’in Türkiye ve ABD arasında ikili serbest ticaret anlaşma gerçekleştirilmesini öngören bir tasarı sunmasını değerlendiren Turkish Heritage Organization (THO) Başkanı Ali Çınar, “Çok faydalı ve etkili bir ilk adım olarak değerlendiriyoruz” dedi.

“Önce Kongre’de konu ile ilgili bir altyapı oluşması ve Kongre üyelerinin (H.R.3146) numarası ile kayıtlara geçen bu tasarıya destek vererek imza atması gerekiyor” diyen Çınar, “ABD’nin bölgesel serbest ticaret antlaşmalarını askıya alması ve kaldırması söz konusu olunca, Trump yönetimi bazı ülkelerle ikili özel anlaşmalar yapmaya yönelik niyetini ortaya koydu. Bunun en son örneğini İngiltere ile başlatılan girişimlerde görmüştük. Zaten Türkiye’nin AB-ABD Serbest Ticaret Anlaşması’na (Trans Pacific Partnership – TTIP) girmeme durumu vardı. Gündeme getirilen söz konusu ikili anlaşma, Türkiye’nin ABD ile olan mevcut 19 milyar dolarlık ticaret hacmini artıracağı gibi, ikili yatırımların da yolunu açacak ve girişimcilerin daha cesur adımlar atmalarını sağlayacak” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum