Şeker Yatırım: Bu seviyelerde kar realizasyonları ile karşılaşılaşılabilir

borsa-gune-yukselisle-basladi_893f80d.jpg

Haftaya alıcılı bir seyirle başlayan BIST 100 Endeksi dün gelen sanayi üretim verilerinin beklentilerin çok altında gelmesi yanısıra kur yurtiçi tahvil faizlerindeki yüksek seyre rağmen yurtdışından güçlü pozitif ayrışarak bu seyrini gün boyu sürdürdü.

Bankacılık hisseleri öncülüğünde gelen sert alımlarla 91.000 seviyeleri üzerine yerleşen Endeks günü de %3.1 yükselişle 91.240 seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksindeki yükseliş %5,9 seviyesinde gerçekleşti.

Bugün piyasalar içeride saat 10:00’da açıklanacak Şubat ayı cari işlemler (beklenti: -2,5 milyar dolar) verilerini dışarda ise Almanya’da açıklanacak Zew endeksini takip edecek. Pazar günü yapılacak olan yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin referandum öncesinde anket sonuçlarında Evet oylarının yüksek görünmesi piyasalardaki iyimserliğin sürmesini sağlayabilir. Ancak Suriye’ye yönelik jeopolitik riskler yanı sıra Kuzey Kore’deki artan tansiyon piyasaları tehdit etmekte.

BİST’in güne yatay bir seyirle başlamasını bekliyoruz. Dünkü yaşanan sert yükselişin ardında bu seviyelerde kar realizasyonları ile karşılaşma ihtimalinin arttığını düşünüyoruz.

Şeker Yatırım

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum