Şeker Yatırım: BIST’in haftaya yatay bir seyirle başlamasını bekliyoruz

borsa-istanbul-yatay.jpg

ABD’nin Suriye rejimeine yönelik füze saldırısının ardından artan jeopolitik endişeler haftanın son işlem gününe BİST’in satıcılı bir seyirle başlamasına neden oldu. İçeride yükselen tahvil faizleri ve dolar/TL kuruna rağmen satışlar sınırlı kalırken BİST haftayı %0.2 düşüşle 88.497 seviyesinden tamamladı.

ABD’de Cuma günü açıklanan Tarım dışı istihdam verileri beklentilerin altında gelirken, saatlik kazançlar verisi ise beklentilere yakın gerçekleşti. Verilerin piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı kaldı. Bugün içeride veri tarafında Şubat ayı sanayi üretim verileri açıklanacak. Dışarda ise önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Suriye’ye yönelik artan jeopolitik riskler ve gelişmeler takip edilmeye devam edilecek. Yurtiçinde ise ana gündem 16 Nisan’da yapılacak olan yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin referandum olacak. Bu sabah Asya borsalarında hafif yükselişler görülürken, Avrupa borsalarının da haftaya alıcılı bir seyirle başlanması bekleniyor.

Haftaya yatay bir seyirle başlamasını beklediğimiz BİST’in günün devamında alternatif ve yurtdışı piyasalara göre yön bulmasını bekliyoruz.

Şeker Yatırım

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum