Savunma Sanayi’de 10 ayda 1.5 milyar dolar ihracat

151120180948547222429.jpg

TÜRK SAVUNMA ŞİRKETİ UMMAN’A 513 MİLYON DOLARLIK ZIRHLI ARAÇ SATTI

Türk savunma sanayi ihracatında ilk dört arasında yer alan kara aracı üreticilerinden FNSS Savunma Sistemleri AŞ, Umman Kraliyet Kara Kuvvetlerinin ihtiyacı olan araçlara yönelik yaptığı ihaleyi Pars araçları ile kazanmıştı.Şirketin Umman ile ihracat sözleşmesi ise 513 milyon dolardı.İlk zırhlı aracı geçtiğimiz yıl teslim eden şirket, 2020’ye kadar Umman’a Pars III 8×8 ve Pars III 6×6 olmak üzere toplamda 13 farklı konfigürasyonda 172 zırhlı araç teslim edecek.

“UMMAN’DA ORTAK ŞİRKET KURULMASIYLA İLGİLİ GÖRÜŞÜLÜYOR”

“Umman’da yerel otorite ile birlikte bir şirket kurulmasıyla ilgili bir çalışmanız var mı?” şeklindeki soruya FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, “Bunu da görüşüyoruz. Hem satış sonrası desteğe yönelik, hem de yeni sözleşmelerde belki bir miktar yerli üretim yapmak üzere. Böyle bir düşüncemiz var.Oradaki yerel otorite ile bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Tabi pazarın çok büyük ve devam ediyor olması lazım böyle bir yatırıma değsin. Böyle büyük projelerle yerleşebiliyorsunuz pazarlara. Böyle bir fikir ve görüşme var şu an da ama ilk etapta orada üretimden ziyade kendi kendilerine araçlara bakabilecek seviyeye getirmek üzere bir girişim olacak diye düşünüyorum.” diye cevap verdi.

“ENDONEZYA İLE ÖNEMLİ BİR İHRACAT SÖZLEŞMESİ OLMA İHTİMALİ YÜKSEK”

Endonezya’da önemli bir ihracat sözleşmesi olma ihtimalinin yüksek olduğunu dile getiren Kurt, “Endonezya firmasıyla bir orta ağırlıkta tank geliştirdik ortaklaşa ama ağırlıklı olarak FNSS tasarladı ürünü” dedi ve ekledi: “Bunun da yaklaşık 3 senedir sürüyor geliştirme sözleşmesi.Onu tamamladık iki tane protatip bitirdik. Bu sene testlerden başarıyla geçti Endonezya’da.O da bizim için yeni bir pazar Türkiye savunma sanayi için. Orada da kapıdan içeri ayağımızı soktuk işte kapıya yükleniyoruz. Bir seri üretim sözleşmesi peşinde koşuyoruz. Önümüzdeki bir iki yıl içinde Endonezya’da.Önemli bir ihracat sözleşmesi olma ihtimali yüksek. Malezya’ya devam ediyoruz.Suudi Arabistan’ı takip edeceğiz. Umman’da ilave projeler olacaktır. Dolayısıyla ihracat ağırlığımız devam edecek. Bu arada tabii içeride de önemli projeler aldık. 5 tane değişik sözleşme devam ediyor Savunma Sanayi Başkanlığı ile orada da önemli araçlarımız var. Savunma sanayi anlaşması imzaladığımız ülkelerle ister istemez doping etkisi yapıyor.”

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ’NDE 1 OCAK-31 EKİM 2018 TARİHLERİNDE EN ÇOK İHRACAT YAPILAN ÜLKELER ŞÖYLE:

Amerika Birleşik Devletleri:579 milyon 100 bin dolar

Almanya:185 milyon 502 bin dolar

Umman:150 milyon 514 bin dolar

Hindistan:67 milyon 6 bin dolar

Hollanda:64 milyon 533 bin dolar

Birleşik Krallık:47 milyon 615 bin dolar

Polonya:44 milyon 289 bin dolar

Fransa:43 milyon 43 bin dolar

Azerbaycan:31 milyon 229 bin dolar

Kaynak:DHA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum